Netopiere lietajú ako včely

14.5.2007 14:11:28 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1449x

Video odhalilo, ako rýchlo sa dokážu netopiere otočiť a vzlietnuť.

 

Vtáky a netopiere využívajú silu mávajúcich krídel odlišným spôsobom. netopiere rozvíria vzduch oveľa komplikovanejšie a musia vykonať na vzlietnutie väčšiu námahu ako vtáky. V štýle letu môže byť podľa vedcov skryté tajomstvo ich schopnosti dobre manévrovať. A znamená to, že lietajú podobným štýlom ako včely.

Švédski vedci nafilmovali netopiera kŕmiaceho sa nektárom v hmle a použili častice hmly na vizualizáciu tvaru vzdušných prúdov po každom mávnutí krídel.

Vedci vedia z predchádzajúcich výskumov, že vtáky vytvárajú za každým krídlom vzdušné víry, ktoré sa spájajú do jednej slučky. To vytvára minimálnu turbulenciu a ťah za vtákom. Víry za krídlami netopierov zostávajú oddelené, každé z ich krídel pracuje izolované od toho druhého. Je to aerodynamicky menej efektívne, netopiere to však vedia využiť. Pomáha im to otáčať sa oveľa rýchlejšie.

Výskum švédskej univerzity v Lunde tiež ukázal, že aj pri malej rýchlosti musí netopier na pohyb svojich krídel vynaložiť veľkú silu. Vtáky sa tomu dokážu vyhnúť vďaka nízkej hmotnosti a štruktúre ich krídel.

Netopierom ich membránovité krídla ale pomáhajú pri stúpaní rovnakým spôsobom, ako pomáha plachta námorníkovi pri napredovaní.

Vedci prirovnali netopiera k včele so stavcami, pretože včela tiež pri spätnom mávnutí krídel stúpa využívajúc ich memránovitú štruktúru.

originál článku