V hĺbke sedemtisíc metrov objavili obrovské kôrovce

6.2.2012 10:35:29 | * q
oceanlab.abdn.ac.uk. | Počet zobrazení: 1497x

Britským a novozélandským vedcom sa podarilo v Kermadeckej priekope severne od Nového Zélandu objaviť v hĺbke približne 7-tisíc metrov obrovské kôrovce z radu Amphipoda, ktoré dorastajú do dĺžky až 34 centimetrov.

 

Zástupcovia tohto radu pritom dorastajú väčšinou do veľkosti dvoch až troch centimetrov. Zatiaľ najväčším známym druhom je Alicella gigantea, ktorý dosahuje tiež 34 centimetrov.

Odborníci z University of Aberdeen a novozélandského National Institute of Water and Atmospheric Research (NIWA) objavili spomínané kôrovce počas expedície, ktorej cieľom bolo chytiť do pascí druh hlbokomorskej ryby z čeľade Liparidae.

V hĺbke 7-tisíc metrov sa im však do pascí chytilo aj sedem jedincov spomínaných kôrovcov, z ktorých najväčší meral 28 centimetrov. Ďalších deväť jedincov sa im podarilo vyfotografovať, pričom jeden z týchto kôrovcov mal pravdepodobne dĺžku až 34 centimetrov.

"Keď sme vytiahli pasce na palubu, boli sme nadšení, že vidíme ryby, ktoré sme dlhé roky hľadali. Potom, keď som zbadal tieto kôrovce, ktoré boli omnoho väčšie, než aké som kedy videl, som si však povedal \’Čo je do pekla toto?\’. Bolo to, ako by ste našli 30-centimetrového švába," uviedol vedúci expedície Alan Jamieson z University of Aberdeen.

Vedci musia teraz zistiť, či ulovené kôrovce predstavujú nový, doteraz nepopísaný druh alebo ide o zástupcov spomínaného druhu Alicella gigantea.