Ďalšie dva asteroidy nesú mená Slovákov

14.2.2012 09:38:29 | * q
webnoviny | Počet zobrazení: 1037x

Po slovenskom futbalistovi storočia Jánovi Popluhárovi a vedcovi Rudolfovi Hajossym pomenovali vlani dva asteroidy, ktoré objavil amatérsky astronóm Štefan Kürti z Nových Zámkov pomocou prehľadávania archívnych záberov z programu Near-Earth Asteroid Tracking (NEAT).

 

Tie pochádzajú z observatória Palomar v Kalifornii. Kürti po ich objave využil právo objaviteľa na ich pomenovanie.

Asteroid (247652) Hajossy je teleso s priemerom približne 2100 metrov, ktoré obieha Slnko vo vzdialenosti 326 miliónov kilometrov, pričom jeden obeh trvá 4,3 roka.

Planétka (267585) Popluhár má priemer približne 1000 metrov a Slnko obehne za 3,5 roka vo vzdialenosti 275 miliónov kilometrov. Oba asteroidy, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, objavil Kürti ešte v roku 2002. Od objavu nového asteroidu po získanie poradového čísla však zvyčajne uplynie šesť až osem rokov. V niektorých prípadoch je to aj niekoľko desaťročí.

Dôvodom je skutočnosť, že daná planétka musí byť pozorovaná aspoň pri štyroch obehoch okolo Slnka. Až po pridelení katalógového čísla má objaviteľ planétky svoj objav pomenovať.

V súčasnosti je pomenovaných takmer 17-tisíc asteroidov, medzi ktorými sú aj planétky s názvami ako Slovakia, Tatry, Modra, Prešov, Nové Zámky, Bernolák, Bochníček alebo Satinský.