Profesor vynašiel „obrátený budík“, ktorý stráži spánok malých detí

15.5.2007 17:57:17 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1932x

John Zimmerman, profesor na Carnegie Mellonovej univerzite vynašiel nezvyčajný budík, ktorý potrebujú všetci čerství rodičia – hodiny, ktoré sa starajú o spánok ich detí. Vynález nazvaný „obrátený budík“ má zabrániť malým deťom rušiť spánok ich rodičov.

 

Ak rodičia nemusia vsávať v noci k svojim deťom, ranný tlak zvládajú s väčším pokojom.

Nedostatok spánku pôsobí veľmi výrazne na náladu dospelých ľudí. Tím vedcov chce nedostatok spánku odstrániť pomocou nového vynálezu „obráteného budíka“, ktorý pozostáva z počítadla západu mesiaca a východu slnka, ktoré rodičia umiestnia na stenu. V hodinách je tiež zabudovaná možnosť výberu uspávanky a pesničky na prebudenie, čo deti vedie k zvyku pravidelnosti a uvedomeniu si zodpovednosti.

Počítadlo ovláda nebeský displej, na korom sa v závislosti od času striedajú obrázky slnka, mesiaca a hviezd, ktoré pomáhajú primeranému pochopeniu času. Ak svieti mesiac, deti majú zostať v posteli, keď prestane svietiť, môžu vyliezť z postele, ale nesmú rušiť rodičov a východ slnka spolu so zvolenou hudbou signalizuje, že musia vstať a začať nový deň.

Testy produktu ukázali, že po podobnom výrobku bude dopyt, pretože nočné budenie sa detí pociťuje ako problém veľa mladých rodín.

Namiesto výberu technológie a hľadania problému, ktorý by riešila, vedci vyriešili reálny problém nájdením technológie, ktorá zvýši kvalitu ľudských životov.

originál článku