ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kŕdeľ nezastavia ani narodenie ani smrť

27.2.2012 20:39:40 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1010x

Podľa teoretického fyzika Johna Tonera z Oregonskej univerzity nezastaví organizmy pohybujúce sa v húfe ani narodenie či smrť jedinca. Jednoducho sa ďalej pohybujú. Zistenie má podľa neho význam pre biológov a eventuálne by mohlo pomôcť pri hľadaní nových spôsobov liečby rakoviny.

 

Pred osemnástimi rokmi prišiel Toner s dvomi rovnicami, ktoré popisujú správanie „nesmrteľných“ kŕdľov, v ktorých sa jedince nerodia a nezomierajú počas pohybu. Svoju prácu teraz rozšíril aj o prípady, kedy sa to deje.

Nové rovnice sú úplným opisom správania sa kŕdľa, rovnako ako Navier-Stokesova rovnica pre dynamiku tekutín. Tá platí rovnako pre všetky tekutiny: vzduch, vodu, med aj ropu. Všetky rozdiely medzi nimi sa dajú zahrnúť do rovnice zmenou viskozity. Rovnica sa úspešne používa už viac ako storočie pri návrhu lietadiel, automobilov, potrubí či elektrární.

Tonerove rovnice rovnako fungujú pre všetky kŕdle a obsahujú niektoré veličiny, ktoré je podľa typu kŕdľa potrebné upraviť. Predchádzajúce práce sa zameriavali najmä na kŕdle vtákov. Vo svojej novej práci Toner ukázal, že presúvanie sa v skupine je odolné aj voči narodeniu a smrti. Je to dôležité pre mnohé iné organizmy, ktoré sa húfne presúvajú, napríklad baktérie, ktorých zhluky môžu obsahovať milióny neustále zomierajúcich a rodiacich sa jedincov.

„Kŕdeľ sa jedným smerom dokáže pohybovať oveľa dlhšie než je čas života jedinca,“ povedal Toner. Túto znalosť možno využiť pri skúmaní pohybu molekúl v bunke - zvlášť mitotických vretienok, ktoré spúšťajú proces vývinu a delenia bunky.

V mitotických vretienkach žijú molekuly len 20 minút, vretienka ale prežijú niekoľko dní. „Pohyb pokračuje a mŕtve molekuly sú nahradené novými syntetizovanými molekulami.

Aplikovaním Tonerovej teórie na mitotické vretienka sa podľa Tonera dá navrhnúť metóda liečby rakoviny, ktorá na rozdiel od chemoterapii zabije len nevhodné a choré bunky. „V skutočnosti sú ale ešte tieto metódy veľmi vzdialené,“ povedal Toner.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,44
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.