ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dážď nasáva energiu z vetra

28.2.2012 16:00:28 | Q
| Počet zobrazení: 908x

Vždy, keď prší, premrhá sa malé množstvo energie. Vedcom sa podarilo odhadnúť množstvo energie, ktoré vytiahnu kvapky dažďa zo vzduchu.

 

Vedci si myslia, že energetická rovnováha v atmosfére sa naruší s klimatickými zmenami prinášajúcimi viac zrážok, čo bude mať za následok mierne oslabenie vetra.

Pri páde dažďovú kvapku spomaľuje kontakt so vzduchom. To trenie odoberá kvapke energie, ktorú rozptýli vo vzduchu. Energie, ktorá pôvodne pochádza zo Slnka, sa nezničí, iba sa premení na rozptýlené teplo, ktoré sa nedá použiť na vznik vetra.

Tento základný fyzikálny opis nám ale podľa Oliviera Pauluisa z Newyorskej univerzity nestačí na vedomosť o množstve takto stratenej energie.

Vieme približne určiť, koľko energie „znehodnotí“ jedna dažďová kvapka. Pauluis tak len potreboval určiť celkové množstvo zrážok. Údaj získal pomocou satelitu TRMM (Tropical Rainfall Measuring Mission), ktorý mu poskytol aj údaje o dĺžke letu každej kvapky. To je dôležité, pretože čím dlhšie kvapka letí, tým viac energie z atmosféry premení. Na štvorcový meter atmosféry sa v priemere rozptýli 1,8 wattu energie.

Podľa Dargana Friersona z Washingtonskej univerzity je to veľa. „Padajúce kvapky a kryštáliky ľadu tvoria len malý zlomok celkovej hmoty v atmosfére,“ povedal, „no napriek tomu spotrebúvajú množstvo energie.“ Pauluisov odhad ešte môže byť nedostatočný, pretože satelit TRMM podľa všetkého zrážky podceňuje.

S otepľovaním Zeme sa očakáva zvýšenie množstva zrážok. Kvapky budú tiež padať na zem po dlhšej dráhe, pretože v teplejšej atmosfére bude para kondenzovať vo väčších výškach. Hadleyho cirkulácia pomáha

Pauluis si myslí, že strata energie sa s každým stupňom oteplenie zmení o niekoľko percent, čo znamená, že v atmosfére ostane menej energie na tvorbu vetra. To sa podľa Friersona zhoduje so súčasnými očakávaniami. „Myslíme si, že veľké tropické cirkulácie globálne otepľovanie zmierni,“ povedal.

Náš každodenný život tieto zmeny neovplyvnia. Strata energie pravdepodobne neovplyvní hurikány, ktoré by mali byť s teplejšou klímou ešte silnejšie. Sila hurikánu je totiž určená teplotou morskej hladiny a nie energiou v atmosfére.

Strata energie tiež nebude dostatočne veľká, aby ovplyvnila fungovanie turbín vo veterných elektrárňach.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,26
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.