Ukradne nám Slnko iná galaxia?

17.5.2007 11:57:15 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1744x

Andromeda sa stretne s Mliečnou cestou skôr ako sa predpokladalo a môže "ukradnúť" Slnko.

 

Naša galaxia smeruje ku kolízii so svojím susedom, galaxiou Andromeda, ktorá nastane o milióny rokov skôr ako sa predpokladalo. Skorší dátum znamená, že pri kolízii bude ešte existovať Slnko a nová počítačová simulácia ukazuje, čo by sa mohlo našej hviezde stať.

Podľa vedcov z Cambridge existuje predpoklad, že bude Slnko hodené na kraj našej galaxie a je veľmi malá šanca, že prejde do galaxie Andromeda. Napriek tomu, že stret nastane o desiatky miliónov generácií, je možné, že ľudstvo vtedy ešte bude existovať.

Použitím sofistikovaného programu pre kozmologické simulácie vedci modelovali stret galaxií.

Niektorí astronómovia si myslia, že je predčasné predpovedať osud týchto galaxií a Slnka.

Už dlho sa predpokladalo, že Mliečna cesta a Andromeda sa spoja, aj keď to určite nebude v najbližšej dobe. Približujú sa k sebe rýchlosťou 120 km/s, ale je medzi nimi vzdialenosť 2 milióny svetelných rokov.

V roku 1959 vedci vyrátali, že stret nastane o 4 miliardy rokov. Výpočet však nezohľadňoval fakt, že všetky galaxie sú priťahované čiernymi dierami a to zvyšuje rýchlosť ich približovania. Podľa nového výpočtu stret nastane o menej ako 2 miliardy rokov

Podľa vedcov je 2,7%-ná šanca, že Slnko prejde pri kolízii do druhej galaxie. Vedci sa snažia teraz vytvoriť model hviezdnej oblohy po zrážke.

originál článku