Stále kyslejšie oceány

2.3.2012 16:16:38 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1437x

Emisie skleníkových plynov okysľujú oceány najrýchlejšie za posledných 300 miliónov rokov. Prudká rýchlosť zmeny znamená, že nedokážeme odhadnúť vážnosť dôsledkov.

 

Vďaka otepľovaniu planéty sa do oceánov dostáva oxid uhličitý a vytvára kyselinu uhličitú. Tým sa stáva voda kyslejšou.

V súčasnosti klesá pH vody každých sto rokov o 0,1. To ubližuje organizmom, napríklad koralom, ktoré sa spoliehajú na rozpustený uhlík na stavbu svojich škrupín. Ovplyvňuje to tiež správanie niektorých živočíchov.

Bärbel Hönischová z Kolumbijskej univerzity a kolegovia posúdili na základe chemickej informácie v skalách predchádzajúce udalosti vedúce k okysleniu oceánov.

So súčasnou situáciou sa najviac zhodovali zmeny v najteplejšom období paleocénu a eocénu pred 55 miliónmi rokov, kedy sa do atmosféry dostalo obrovské množstvo metánu, ktoré spôsobilo prudké oteplenie, okyslenie oceánov a vyhynutie mnohých druhov. Aj vtedy ale trvalo najmenej 3000 rokov, kým klesla pH v oceáne o 0,5. „To je rádovo pomalšie ako dnes,“ povedala Hönischová.

V období 300 miliónov rokov, ktoré vedci preskúmali, došlo aj k najväčšiemu vyhynutiu na konci permu pred 252 miliónmi rokov, kedy vyhynulo takmer 96% všetkých morských druhov. Vyhynutie malo ale pravdepodobne iný dôvod ako kyslosť vody.

Okyslenie nie je jedinou hrozbou, ktorej musia čeliť oceány v súvislosti so skleníkovými plynmi. Morský život ohrozuje aj zvyšujúca sa teplota vody a menej rozptýleného kyslíka.

Podľa slov vedcov je potrebné uvažovať o týchto vplyvoch naraz, pretože hoci môžeme mať informáciu o dôsledkoch jedného z faktorov, netušíme, ako sa budú správať spoločne.

originál článku