ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Husľové struny z pavúčích vlákien

6.3.2012 18:19:25 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1769x

Pavúky vám možno čoskoro spôsobia dobrú husiu kožu. Zväzky pavúčích vlákien totiž tvoria struny huslí, ktoré majú jedinečný zvuk, pravdepodobne vďaka spôsobu deformácie vlákien pri ohýbaní.

 

Shigeyoshi Osaki z Nara Medical University v Japonsku študoval 35 rokov vlastnosti pavúčích vlákien. V poslednom desaťročí sa snažil premeniť ich na husľové struny s dôrazom na ich pevnosť a pružnosť.

Osaki dokázal prinútiť pavúka druhu Nephila maculata produkovať dlhé pevné vlákna. Spojil ich a zakrútil. Z troch takýchto vlákien ešte splietol strunu. Najtenšia, struna G, obsahuje 15 000 vlákien.

Struny sa ukázali byť pevné. Kľúčové je pravdepodobne to, že pri spletení menia jednotlivé vlákna svoj tvar: elektrónový mikroskop odhalil, že ich kruhové rezy sa zmenili na mnohouholníky, ktoré do seba lepšie zapadli ako kruhy.

„Veľmi ma to prekvapilo. Pokiaľ viem, nikto doteraz nepozoroval zmenu prierezu,“ povedal Osaki. Pavúčí hodváb sa tak pri zapletaní musel deformovať. „Materiál je trochu roztlačený, ako keď skrútite plastelínu,“ povedala Katherine Selbyová, fyzička a huslistka z Cornell Universtiy v USA.

Osaki testoval struny porovnaním s tromi zaužívanými materiálmi – oceľou, nylonom a črevami. Tvrdí, že pavúčie vlákno má inú farbu zvuku a kvalitu tónu. V priloženom videu je rovnaký úsek z diela Čajkovského zahraný na všetkých štyroch typoch strún.

Farba zvuku je zrejme výsledkom rozdielnej vibrácie harmónie v strunách. Osaki zatiaľ nepozná mechanické vlastnosti, ktoré môžu za tento rozdiel.

Selbyová je ohromená. „Tieto struny majú ešte lepší zvuk než struny z čriev. Navyše je fascinujúce, že ide len o prototyp z laboratória, ktorý sa porovnáva z bežne ponúkanými komerčnými produktmi,“ povedala.

Vysoká pevnosť strún môže mať podľa nej aj ďalšiu výhodu: „Pre rovnakú výšku tónu potrebujete tenšiu strunu, čo uľahčí hranie a odozvu struny po stlačení.“ Materiál by mohol byť vhodný pre tenkú strunu E, ktorá je pri výrobe z čriev veľmi krehká.

Otázkou ostáva, či nový materiál huslisti prijmú a či si ho budú môcť dovoliť. Osaki ale hľadá spôsoby, ako svoje struny vyrábať vo veľkom.

originál článku
video - porovnanie zvuku pri rôznych typoch strún

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.