ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Grafén má silnú konkurenciu

6.3.2012 23:46:20 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2595x

V posledných rokoch sme zaznamenali rozsiahly výskum grafénu, ktorého výsledkom bol takmer neustály prúd noviniek o jeho novoobjavených vlastnostiach. Zdá sa ale, že aj grafén bude pokorený. Do hry vstupuje príbuzný materiál - grafín.

 

Grafén, ako dnes už takmer každý vie, je jedna vrstva atómov uhlíka usporiadaných v šesťuholníkovej mriežke podobnej pletivu v kuríne. Grafín je tiež vrstva hrubá jeden atóm, atómy sú ale usporiadané podľa rôznych vzorov, čo zvyšuje univerzálnosť materiálu. Nemeckí vedci pomocou počítača testovali jeho vlastnosti a uviedli, že niektoré grafínové štruktúry umožňujú tok elektrického prúdu len v jednom smere.

Grafén obsahuje vodivé elektróny, ktorých energie priamo súvisia s ich momentom. Tiež sa zistilo, že ak sa ich energetické hladiny zobrazia do priestoru, získajú tvar kužeľa. Vodivé elektróny sa správajú ako nehmotné, čo im umožňuje presúvať sa takmer rýchlosťou svetla, čo je veľmi vhodné napríklad pri vylepšovaní technológie tranzistorov.

Na rozdiel od grafénu, v ktorom sú jednoduché alebo dvojité väzby, môžu byť v grafíne dvojité a trojité väzby a neobmedzuje sa len na šesťuholníkové usporiadanie. Množstvo vzorov, v ktorých sa môže vyskytovať sa zdá byť neobmedzené.

Vedci vo svojom výskume sledovali tri typy usporiadania grafínu a zistili, že všetky dokážu vytvoriť podobný tvar ak grafén, navyše 6,6,12-grafín, ktorého atómy sú usporiadané do štvoruholníkov, dovoľuje elektrónom hýbať sa len v jednom smere. Vďaka tomu je podľa vedcov možné vytvárať materiály, ktoré nebudú potrebovať dodávanie nanouhlíkových atómov ako zdroj elektrónov, ako je to pri graféne.

Napriek faktu, že sa zatiaľ podarilo vytvoriť len naozaj malé kúsky grafénu, sú vedci výskumom nadšení, pretože sa ukázalo, že existuje množstvo usporiadaní grafínu, ktoré znamenajú množstvo rozličných potenciálnych materiálov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,07
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.