ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

So správnou fotografiou je text vo vašom profile nepodstatný

7.3.2012 20:55:39 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1437x

Vo väčšine prípadov povie vaša profilová fotografia na Facebooku iným všetko, čo potrebujú vedieť, aby získali o vás obraz - nie sú potrebné žiadne slová.

 

Stredoškoláci, ktorí videli fotografiu spolužiaka zabávajúceho sa s priateľmi, ho označili za extroverta, hoci mal vo svojom profile napísané, že veľmi iných ľudí nevyhľadáva.

„Fotografia sa zdá byť prvým miestom získania pohľadu na človeka v sociálnych sieťach,“ myslí si Brandon Van Der Heide z Ohijskej univerzity.

Výnimkou je, ak je fotografia netradičná, alebo niekoho zobrazuje v negatívnom svetle. V takom prípade ľudia použijú text, aby si dotvorili obraz o človeku.

„Ľudia prijmú pozitívnu fotografiu ako vyjadrenie vašej skutočnej osobnosti. Ak ale nie je pozitívna, hľadajú ďalej, aby o vás zistili viac,“ povedal Van Der Heide.

V prvom výskume vedcov sledovalo 195 stredoškolských študentov falošný profil údajného spolužiaka. V profile bola fotografia o text „o mne“. Študenti mali hodnotiť extrovertnosť študenta na stupnici od 1 do 7. Študenti videli jeden zo štyroch profilov. Na jednom bola fotografia aj text, ktoré naznačovali, že osoba je najspokojnejšia v kruhu svojich priateľov. V druhom profile bola fotografia osoby na osamelej lavičke v parku a text naznačujúci, že najradšej trávi voľný čas s knihou vo svojej izbe. Zvyšné dva profily miešali text a fotografiu indikujúce striedavo extrovertnosť a introvertnosť osoby. Vedci chceli zistiť, či o našom pohľade na neznámu osobu viac rozhoduje text alebo fotografia.

Podľa Van Der Heideho sa ukázalo, že najdôležitejšia je fotografia. pri extrovertnej fotografie takmer nezáležalo na texte. Ak ale fotografia naznačovala introverta, ľudia sledovali aj doplňujúci text. Pri texte, ktorý naznačoval, že človek je extrovert, ho ostatní hodnotili ako menšieho introverta.

Výsledky podporili teóriu podľa ktorej venujeme väčšiu pozornosť informácii, ktorá je negatívna alebo nie je normálna. Na sociálnych sieťach, napr. Facebooku, podľa Van Der Heideho predpokladáme, že sa budú ľudia prezentovať ako šťastní, úspešní a spoločenskí.

Výsledky sú zaujímavé, pretože, ak ľudia používajú len text alebo len fotografiu na získanie dojmu o človeku, text má väčší význam. Zvlášť to platí pri negatívnych informáciách.

V inom výskume sledovalo 84 študentov len text alebo fotografiu. Museli sa podľa toho rozhodnúť, či je neznáma osoba extrovert. Výsledky ukázali, že introvertný text spravil z človeka väčšieho introverta ako jeho nespoločenská fotografia, čo môže znamenať, že text náš pohľad viac ovplyvňuje. Pri informácii označujúcej extroverta vedci rozdiel v hodnotení osoby medzi textom a fotografiou nepozorovali.

Van Der Heide si myslí, že výsledky platia okrem Facebooku aj pri zoznamovaní sa na internete a v iných sociálnych sieťach. Hodnotenie človeka sa navyše nezužuje len na mieru jeho extrovertnosti, ale rozširuje sa o čokoľvek, čo jeho pozitívna fotografia zobrazuje.

Ak človek nájde na fotografii to, čo očakáva, ostatné veci ho už nezaujímajú. Až v opačnom prípade sa začne zaujímať o ďalší text a lepšie spoznanie neznámeho.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.