ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk >Registrácia

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

ChemBot dokáže meniť tvar

8.3.2012 13:31:11 | * q
TechPark.sk | Počet zobrazení: 2268x

ChemBot je robot, ktorý sa sám dokáže sformovať do tvaru klbka tak, aby sa dostal do tých najužších a najneprístupnejších miest.

Prejde cez stenu! 

Spoločnosť, známa predovšetkým ako výrobca robotických vysávačov, ktoré sa ako jedny z mála môžu chváliť umelou inteligenciou, má už najnovšie vo svojom portfóliu aj prototyp robota nazvaného ChemBot, ktorý dokáže úplne iné kúzla. Sám sa vie „sformovať" tak, aby sa dostal aj do tých najužších a neprístupných miest. Dokáže jednoducho prejsť aj malé prasklinky v stene.

Tento špeciálny robot je vyrobený z flexibilnej silikónovej kože s množstvom vreciek, ktoré obsahujú zmes vzduchu a voľne balené častice. Keď je vzduch z vrecka odstránený, koža sa snaží vyrovnať tlakový rozdiel. Robot je zložený z niekoľkých takýchto vreciek, ktoré môžu byť nafúknuté, alebo vyfúknuté samostatne, pričom má ďalej schopnosť vykonávať pohyb. Vďaka tomuto špeciálnemu procesu, ktorý sa anglicky nazýva "jamming", umožní tzv. pohyblivému klbku prechod medzi polotekutým a pevným stavom len s miernou zmenou objemu.


Mobilný robot budúcnosti 

ChemBot môže byť veľkým pomocníkom vo vesmíre, na vojenské účely, ale aj v zdravotníctve. Neoceniteľný sa môže stať pri záchranných operáciách v nepriateľskom prostredí, pri likvidácii a hľadaní pozemných, podmorských mín a pri prieskume jaskýň. Pred jeho plnohodnotným využitím je ešte potrebné doriešiť niekoľko neznámych, ktoré sa okolo prototypu objavujú. Napr. napájanie jednotky, ktoré by mohlo zapríčiniť neschopnosť pohybovať sa. Ďalej tiež materiál, z ktorého bude vyrobený. Ten by mal byť odolnejší proti ničeniu.

Projekt našiel podporu aj v agentúre DARPA (agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov amerického ministerstva obrany, zodpovedná za výskum nových vojenských technológií americkej armády). Tá sa rozhodla financovať výrobu prototypu, pretože vidí ChemBota ako mobilného robota, ktorý bude v budúcnosti veľmi potrebný a žiadaný.
Spoločnosť iRobot nechce s modelom ChemBot nastoliť revolúciu. Rada by však upozornila a poukázala na to, že aj tie najneuveriteľnejšie technológie môžu nájsť svoje využitie a to aj na prospech verejnosti.

picture
 
Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,15
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.