Písanie na klávesnici mení význam slov

9.3.2012 17:35:47 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1827x

Uprednostníte Johnyho pred Dexterom? Alebo poníka pred dromedárom? Pozitívny význam slov môže súvisieť so spôsobom, akým ich píšeme.

 

Kyle Jasminová z University College v Londýne si myslí, že odkedy píšeme na počítačovej klávesnici, začali sme prepisovať pozitívnejšie významy slovám, ktoré píšeme pomocou pravej strany klávesnice.

Je to preto, že je ľahšie písať písmená z pravej strany, bez ohľadu na to, či ste pravák alebo ľavák. Ak rozdelíte klávesnicu na polovicu v prostriedku, je na pravej strane menej písmen, čo uľahčuje ich stláčanie.

„Ak sa slovo ľahko píše, vedie k pozitívnemu významu,“ myslí si Jasminová.

Aby vedci svoju teóriu overili, požiadali ľudí hovoriacich po anglicky, holandsky a španielsky, aby ohodnotili tisíce slov. Pri každom slove mali ľudia určiť, ako veľmi je pozitívne. Ľudia označovali slová s viacerými písmenami z pravej strany klávesnice ako príjemnejšie v porovnaní so slovami, ktoré sa väčšinou píšu ľavou rukou.

Pretože každý z jazykov vyslovuje písmená iným spôsobom, efekt, ktorý označili ako „QWERTY“ efekt, sa zdá byť nezávislý od výslovnosti slov. Vedci si myslia, že všetko závisí od písmen, ktorými je slovo tvorené.

Podľa vedcov je QWERTY efekt výrazný pri nových slovách, ktoré vznikli až po rozšírení klávesnice, napríklad akronym LOL (angl. laugh out loud), pretože „slová, ktoré sa viac píšu ako hovoria zdanlivo viac súvisia s rozložením klávesnice“.

Jasminová a jej kolega Daniel Casasanto z New School for Social Research v New Yorku pozorovali efekt aj pri umelo vytvorených slovách. Je tiež zaujímavé, že slová z pravej strany sa zdali byť pozitívnejšie aj pre ľavákov.

Rozšírený spôsob písania tak podľa vedcov vytvára nový mechanizmus, ktorým môžu vzniknúť sémantické zmeny v jazyku

originál článku