ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Trojrozmerná tlačiareň s nanoskopickou presnosťou

12.3.2012 22:49:44 | Q
TU Vienna, Science Daily | Počet zobrazení: 1842x

Odteraz je tlač veľmi presných trojrozmerných objektov možná vďaka „dvojfotónovej litografii“. Pomocou tejto technológie sa dajú vyrábať objekty s rozmermi v nanometroch. Vedci z Viedenskej technickej univerzity túto technológiu urýchlili vďaka tlačiarni, ktorá je oproti podobným zariadeniam niekoľkonásobne rýchlejšia. To otvára možnosti jej použitia napríklad v oblasti medicíny.

 

Trojrozmerná tlačiareň využíva tekutú živicu, ktorá je spevňovaná veľmi presnými zásahmi laserového lúča. Ohnisko lasera je v živici nasmerované pohyblivými zrkadlami a za sebou necháva čiaru tuhého polyméru, ktorá je široká len niekoľko sto nanometrov. Toto rozlíšenie dovoľuje vytvárať zložité štruktúry veľkosti zrniečka piesku. „Doteraz bola táto technika pomalá,“ povedal prof. Jürgen Stampfl. „Rýchlosť tlače sa udávala v milimetroch za sekundu. Naše zariadenie dokáže tlačiť rýchlosťou päť metrov za sekundu.“

Dôležité bolo podľa vedcov vylepšiť navádzací mechanizmus zrkadiel. Počas tlače sú zrkadlá v neustálom pohybe. Zrýchlenie a spomalenie zrkadiel musia byť pre dosiahnutie rekordnej rýchlosti veľmi presné.

Trojrozmerná tlač nie je len o mechanike, dôležitú úlohu zohráva aj chémia. „Živica obsahuje molekuly, ktoré sa aktivujú laserovým svetlom. Indukujú sériu reakcií v iných zložkách živice, monoméroch, a menia ich na tuhé častice,“ povedal Jan Torgersen, ktorý bol zapojený do výskumu. Tieto molekuly sa aktivujú len pri súčasnej absorpcii dvoch fotónov z laserového lúča a to sa stane len v strede lúča, kde má najväčšiu intenzitu. Na rozdiel od bežných techník trojrozmernej tlače možno vytvoriť pevný materiál kdekoľvek v tekutej živici a nielen na vrchu už stuhnutej vrstvy. Preto nemusí byť povrch nijako zvlášť upravený pred vznikom ďalšej vrstvy, čo šetrí množstvo času. Zloženie tejto živice vyvinuli viedenskí chemici vedení prof. Robertom Liskom.

Na 3D tlačiarňach dnes pracujú vedci na celom svete. Vďaka výraznému zvýšeniu rýchlosti sa budú dať v danom čase vytvárať omnoho väčšie objekty. To túto technológiu robí zaujímavou pre oblasť priemyslu.

Na Viedenskej technickej univerzity teraz vedci vyvíjajú živice kompatibilné s prírodným materiálom na lekárske účely. Tlač by sa dala využiť na vytváranie konštrukcie pre uchytenie živých buniek, čo by zjednodušilo systematické vytváranie biologických tkanív. Trojrozmernú tlačiareň tiež možno využiť pri výrobe špeciálnych súčiastok do zariadení biomedicínskych a nanotechnológií.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,92
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.