Mobilný telefón nabíjaný dotykom prsta
14.3.2012 21:05:34 | * qitnews | Počet zobrazení: 1590x
Technológií snažiacich sa na napájanie elektroniky využiť teplo ľudského tela už existuje celý rad. Nasledujúci projekt má za cieľ dodať „poslednú šťavu" vybitému mobilnému telefónu.
Technológia nazvaná PowerFelt by mohla fungovať tak, že by zariadenie dokázalo získať energiu iba dotykom človeka (samozrejme, v prípade rozdielu medzi teplotou ľudského tela a okolia, čo je však zaistené takmer vždy). Dotyk sa realizuje prstom alebo by si na mobil azda bolo možné napríklad aj sadnúť.
(Výskum je dielom vedcov z Wake Forest University a výsledky boli publikované v časopise Nano Letters.)
Dotyková plocha na kryte mobilu na dotyk pripomína textíliu, ide však o plastové vlákna, ktoré vnútri obsahujú uhlíkové nanotrubičky zaisťujúce vlastnú funkčnosť. Tieto materiály majú byť relatívne lacné; až doteraz bola na nasadenie termoelektriny v spotrebnom tovare veľkou prekážkou práve cena: napríklad telurid bizmutu, používaný vo ventilátoroch mobilných prístrojov i chladičoch procesorov, je síce veľmi účinný, ale stojí asi 1000 dolárov za kilogram. Naopak, celý kryt z uhlíkových nanorúrok by mohol mobilný telefón predražiť azda len o menej ako dolár, pričom 77 vrstiev nanotrubičiek poskladaných na seba dokáže generovať výkon 140 nanowattov. Počet vrstiev v kryte telefónu by však na praktické nasadenie bolo treba ešte zvýšiť.
Vedci z Wake Forest University rokujú s investormi o vytvorení komerčnej firmy zameranej na túto technológiu. Dúfajú, že časom by mohli previesť napríklad rozdiel teplôt na vnútornej a vonkajšej strane bundy na energiu tak efektívne, aby to stačilo aj na stabilné napájanie iPadu.
Termoelektrické technológia, samozrejme, nemusí pracovať len s relatívne vysokou teplotou ľudského tela. Vo forme tepla sa neužitočne stráca veľa energie, ktorú by bolo možné využiť, pretože tu existuje príslušný gradient. Priestor určite existuje pri automobiloch (nielen okolo motora, ale napríklad aj vrátane termoelektrického materiálu na sedadlách), ponúka sa aj napájanie implantátov alebo systémov monitorujúcich zdravotný stav. Niežeby sa týmto spôsobom nevyhnutne získalo veľa energie, ale metóda sa môže uplatniť napríklad ako posledná záchrana v núdzových situáciách, keď iné zdroje zlyhajú...