Ak máte hlboký hlas, vyhráte voľby skôr

14.3.2012 22:05:13 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1065x

Voliči si vo voľbách skôr vyberú kandidáta s hlbším hlasom. Vyplýva to z výskumu amerických vedcov, ktorí nahrali hlasy mužských aj ženských rečníkov a potom zmenili výšku ich hlasu.

 

Poslucháči potom „hlasovali“ častejšie za nahrávku s hrubším hlasom. Vedci chcú hypotézu overiť v skutočnej politickej situácii.

V predchádzajúcom výskume vedci zistili, že výška hlasu výrazne ovplyvňuje naše vnímanie iných ľudí.

Vedci nahrali 17 žien a 10 mužov pri vyslovení vety: „Vyzývam vás, aby ste ma v novembri volili.“ Každú nahrávku potom elektronicky upravili a vytvorili dvojice nahrávok, kde bola jedna položená vyššie a druhá nižšie ako originál.

Pri prehratí poslucháčom vedci zaznamenali, že tí si volili skôr kandidáta s hrubším hlasom bez ohľadu na pohlavie.

Jeden z autorov výskumu, Casey Klofstad z Miamskej univerzity, povedal: „Politickí kandidáti o tom už vedia a využívajú hlasových pedagógov na zvýšenie svojich šancí na zvolenie. My sme len vedecky potvrdili všeobecný názor, že na hlase záleží.“

Iný výskum z novembra minulého roka tiež potvrdil preferenciu hrubších hlasov. Namiesto hypotetických nahrávok analyzoval archívny materiál o bývalých prezidentoch USA. Vedci si myslia, že pri tomto výskume bola pravdepodobnosť, že poslucháči spoznali známy hlas a rozhodli sa podľa osoby. Ich nový výskum išiel ďalej aj v tom, že ako prvý použil aj mužské aj ženské hlasy.

Náš hlas teda skrýva oveľa viac informácií ako len slová, ktoré hovoríme. Ak to vieme, pomôže nám to pochopiť, ako ovplyvňujeme hlasom sociálne vzťahy a možno aj prečo je do vysokých funkcií volených menej žien.

Vedci chcú teraz namiesto hypotetických volieb v laboratóriu overiť výsledky v skutočných voľbách. Možno by sme ich mali pozvať na Slovensko.

originál článku