ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Jednoduché červy majú niečo z nášho mozgu

15.3.2012 21:48:52 | Q
Stanford, New Scientist | Počet zobrazení: 1302x

Neurazte sa, ale máte mozog ako červík. Skupiny buniek, ktoré sa nachádzajú v našom mozgu objavili vedci v tele jednoduchého červa, ktorý mozog ani poriadne nemá.

 

Znamená to, že pred 600 miliónmi rokov mali primitívne červa všetko potrebné na vyvinutie zložitého mozgu. Možno aj takýto mozog mali a neskôr sa stratil.

Stavovce majú v ríši živočíchov najväčší a najzložitejší mozog. Doteraz mali všetky bezstavovce jednoduchý mozog, ktorému chýbalo množstvo špecializovaných nervových centier typických pre zložitý mozog. Evoluční biológovia preto predpokladali, že zložitý mozog sa vyvinul neskôr ako chrbtica.

Podľa Christophera Loweho zo Stanfordksej univerzity to ale neplatí. Jeho tím skúmal druh z triedy vnútrožiabrovcov, Saccoglossus kowalevskii, ktorý má primitívny nervový systém. zložený z dvoch nervových pásov, z ktorých sa šíria nervy na povrch tela. Červy žijú v dutinách na morskom dnes, do ktorých vťahujú okolo prechádzajúcu potravu.

Lowe zistil, že červy majú tri klastre buniek identické s bunkami, ktoré používajú stavovce pri vývine mozgu. Vo fáze formovania mozgu vytvárajú tieto klastre, nazývané signálne centrá, bielkoviny riadiace vznik špecifických oblastí mozgu. Červ produkuje rovnaké bielkoviny, ktoré sa šíria v jeho tele podobne ako pri vzniku mozgu stavovca.

V procese evolúcie sú tieto červy od stavovcov veľmi vzdialené. Mohlo by to znamenať, že náš posledný spoločný predok už mal predpoklady pre relatívne komplexnú mozgovú štruktúru pred 590 miliónmi rokov a niektorí jeho nasledovníci túto črtu stratili.

Zložitý mozog môže byť ešte starší, mohol vzniknúť pred 630 miliónmi rokov. Tvrdí to Datlev Arendt z Európskeho laboratória molekulárnej biológie v nemeckom Heidelbergu, ktorý vo svojom nepublikovanom výskume skúmal úplne odlišnú skupinu červov. Ukázal, že primitívne červy, Platynereis dumerilii, mali molekulárne predpoklady pre vytvorenie ľudskej mozgovej kôry.

Existuje aj alternatívne vysvetlenie. Lowe pripomenul, že na rozdiel od stavovcov, ktoré využívajú signálne centrá na formovanie mozgu, ich červy používajú na vytvorenie celého tela. takže hoci sú signálne centrá staré, nemuseli primárne slúžiť na ten účel, ako dnes.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,86
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.