Svetový rekord plávajúcich robotov

17.3.2012 22:56:13 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 938x

Štyri roboty stanovili nový svetový rekord v preplávanej vzdialenosti, keď v Tichom oceáne prekonali vzdialenosť 3200 námorných míľ (5926 km). Ich cieľom je zbierať údaje o zložení a kvalite morskej vody.

 

Roboty PacX Wave Glider vytvorila americká spoločnosť Liquid Robotics a mali by na konci svojej cesty prekonať až 9000 námorných míľ (16668 km). Prvá časť ich cesty zo San Francisca na Havaj trvala štyri mesiace.

Roboty sú navrhnuté tak, aby dosiahli v minulosti neprístupné oblasti oceánu a získali údaje o kyslosti vody a zmenšujúcom sa množstve rýb.

Predchádzajúci rekord najdlhšej vzdialenosti prekonanej po mori plavidlom bez posádky bol 4630 km.

Plavidlá vyštartovali z prístavu s San Franciscu 17. novembra 2011. Každý robot je zložený z dvoch častí: horná časť tvaru surfu je káblom pripojená k spodnej časti, ktorá predstavuje niekoľko plutiev a kýl. Na pohyb nepoužívajú palivo ale premieňajú energiu z morských vĺn.

Solárne panely na vrchnej časti poháňajú mnohé senzory, ktoré každých desať minút merajú slanosť, teplotu, počasie, fluorescenciu a rozptýlený kyslík.

Po krátkej zastávke na Havaji sa štvorica rozdelí. Dva roboty budú smerovať do Japonska a prejdú ponad Mariánsku priekopu. Druhý pár zamieri do Austrálie a prejde cez rovník.

Vedci očakávajú, že ich plavidlá dosiahnu svoj cieľ na prelome rokov 2012 a 2013.

originál článku