Spojená nosná kosť pomáhala tyranosaurom roztrhať svoju obeť

21.5.2007 11:02:27 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2072x

Vedci z univerzity v Alberte tvrdia, že nové zistenie (ukazujúce ako pomohla nosná kosť spraviť zo zvieraťa „superzbraň“) by mohlo pomôcť vysvetliť obrovskú silu tyranosaurov. Prispôsobenie kosti bolo unikátne a chránilo lebku dinosaurov pred rozbitím pri lámaní kostí ich obetí.

 

Tyranosaury sa od iných dinosaurov odlišovali najmä robustnosťou zubov a lebky, zväčšenou oblasťou pre prácu žuvacích svalov a z toho vyplývajúcou schopnosťou zahryznúť sa hlboko do kosti obete.

Vedci zistili, že spojené kosti nosa tyranosaurov boli silnejšie a umožňovali zvieratám zahryznúť sa tak silno, že rozštiepili kosť obete. Ak by sa takouto silou zahryzol iný dinosaurus, mohol si rozdrviť vlastné kosti. U tyranosaurov bola celá sila zahryznutia prenášaná na kosti obete.

Tyranosaurus strednej veľkosti mal vďaka stavbe svojej hlavy oveľa viac sily ako iné väčšie mäsožravé dinosaury. Dokázal napríklad v zlomku sekundy myknúť hlavou o uhol 45° a vyhodiť 50-kilogramovú obeť 5 metrov do vzduchu. Ukázalo sa tiež, že spodná sánka tyranosasura dokáže zniesť silu 200 000 N, to je akoby uniesla stredne veľký obytný príves.

Všetky črty tyranosaura spoločne vytvorili zrejme najsilnejšie zviera aké sa kedy pohybovalo po Zemi. Výskum ukázal, že k jeho sile prispievalo aj spojenie nosných kostí.

originál článku