Namiesto hesiel vás počítač rozpozná podľa úderov na klávesnicu

23.3.2012 08:14:04 | * q
itnews | Počet zobrazení: 808x

Americká vojenská agentúra DARPA prišla s nápadom skoncovať s klasickými spôsobmi autorizácie používateľa prostredníctvom textových hesiel, očných skenerov, či snímačov odtlačkov prsta. Netreba si viac pamätať heslá, systém vás spozná podľa vášho spôsobu písania. Stačí, ak napíšete používateľské meno, prípadne nejaký vzorový text.

 

Podľa experta Richarda Guidorizziho sú totiž heslá, ktoré si bez ťažkostí zapamätáme, ľahko odhaliteľné a napadnuteľné útočníkom. Nová, tzv. aktívna autentifikácia bude zisťovať, ako človek píše, napr. rýchlosť a presnosť úderov, časový odstup medzi stlačením jednotlivých klávesov. Na podobnom softvéri pracujú aj vedci z Carnegie Mellon University. Podľa štúdie Pace University vraj program identifikuje používateľa s presnosťou na 99,5 %. Nevýhodou takéhoto softvéru je skutočnosť, že bude treba priebežne sledovať, či s počítačom pracuje stále tá istá osoba.

Vedci neustále hľadajú nové alternatívy, ktoré by nahradili klasické textové heslá, okrem skenovania sietnice či snímania odtlačkov prstov sa skúmajú aj možnosti využitia EKG či kreslenia rôznych vzorov na dotykové displeje.