V MIT zostrojili kameru, ktorá vidí za roh

26.3.2012 08:09:54 | * q
usatoday.com, nature.com | Počet zobrazení: 1330x

Vedci z Morgridge Institute for Research v Madisone, ktorý je súčasťou MIT (Massachusetts Institute of Technology) pracujú na zaujímavej kamere. Tá nesníma dianie pred objektívom, ale vidí za roh. Dosiahli to vďaka laseru, odrazenému svetlu a ultrarýchlemu senzoru.

 

Ako vysvetlil Ramesh Raskar, vedúci projektu, princíp je podobný technológii sonaru. Vzdialenosť sa vypočíta podľa času, za ktorý sa odrazený laserový lúč vráti na obrazový snímač. Laserové impulzy sa vysielajú šikmo na stenu rýchlosťou 50 femtosekúnd (50 × 10-15 sekundy), a to 60 rôznymi smermi, čo umožní zabrať objekt z rôznych perspektív. Laser sa odrazí od protiľahlej steny, fotóny dopadnú na vhodný objekt a odrazia sa od neho späť k snímaču. Na základe špeciálneho algoritmu potom softvér vypočíta obraz a na virtuálnom plátne ho skladá ako puzzle. Kamera dokáže zachytiť objekty s presnosťou na milimetre. Novú snímku zhotoví každé dve pikosekundy ( 2 × 10-12 sekundy).

Samozrejme, obraz nie je úplne presný, pretože ho ovplyvňujú rôzne šumy, napr. prach v ovzduší, nerovnosti na protiľahlej stene. V budúcnosti chcú vedci algoritmus zdokonaliť. Súčasný prototyp kamery je dosť rozmerný a veľmi drahý, navyše spracovanie obrazu trvá niekoľko minút. Vedci chcú tento čas skrátiť pod 10 sekúnd a pracujú aj na miniaturizácii kamery. Potenciálne by potom našla uplatnenie najmä v armáde a záchranárskych tímoch.