ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Človek bol na dne oceána

26.3.2012 22:21:18 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1393x

Hollywoodsky režisér James Cameron úspešne absolvoval ponor na dno Mariánskej priekopy, najhlbšieho miesta na Zemi. Ako prvý človek tam bol v ponorke Deepsea Challenger úplne sám.

 

Na dne oceána absolvoval po viac ako dvojhodinovom ponore štyri hodiny, počas ktorých sledoval aj pomocou kamier okolie.

„Bolo to úplne najodľahlejšie a najizolovanejšie miesto na planéte,“ povedal Cameron. „Cítim sa akoby som sa vrátil z inej planéty.“

Bola to len druhá expedícia na dno priekopy s ľudskou posádkou. Tú prvú uskutočnili v roku 1960 Don Walsh a Jacques Piccard, ktorí v batyskafe Trieste strávili na dne asi 20 minút. Walsh, dnes osemdesiatnik, bol súčasťou Cameronovho tímu. „Vrátili sa mi spomienky na našu prácu,“ povedal. „Bolo to veľkolepé.“

Cameron strávil posledné roky v utajení so svojím výskumným tímom prácou na plavidle, ktoré vážilo 11 ton a bolo dlhé viac ako 7 metrov. On sám ho opísal ako „vertikálne torpédo“, ktoré sa prediera vodou pri rýchlom ponore. Dôraz na detaily ho ochránili pred prílišnou nervozitou. „Nemôžem povedať, že by som nemal v posledných dňoch obavy, ale na druhej strane som úplne rozumel technickým detailom a vedel som, prečo sme všetko urobili tak, ako sme to urobili,“ povedal. „Všetky obavy som nechal za poklopom. Vo vnútri som bol už len pilotom.“

Malá kabín, v ktorej režisér sedel, bola vyrobená z hrubej ocele schopnej odolať tlaku 1000 atmosfér, ktorý je v oceánskych hĺbkach bežný. Zvyšok vertikálneho stĺpa je tvorený tzv. syntaktickou penou, pevnou látkou tvorenou z väčšej časti dutými „mikrobalónmi“, ktoré poskytujú dostatočný vztlak pre návrat na hladinu.

Ponorka má toľko svetiel a kamier, že je ako podmorské televízne štúdio, ktoré Cameron mohol riadiť zvnútra. Chce z ponoru vytvoriť dokument. Ponorka tiež mala robotické ramená na zbieranie vzoriek skál a pôdy. Vedci sa tiež snažia o identifikáciu nových druhov organizmov. Cameron tvrdí, že hlavným cieľom jeho expedície bol vedecký výskum.

Prvou úlohou ale bolo dostať sa do nepriehľadných hĺbok, čo Camerona napriek mnohým hodinám tréningu prekvapilo. „Vedel som si predstaviť len potopený Titanic,“ povedal. „Teraz to bola len tretina cesty nadol.“

Na dne pozoroval Cameron veľmi jemné naplaveniny, ktoré nechcel rozrušiť. Tvrdí, že pozoroval niekoľko malých, zatiaľ neidentifikovaných organizmov, ale priekopa bola podľa neho sterilná a pustá ako púšť.

Ľudská posádka bola na dne priekopy po 52 rokoch, vedci ale Mariánsku priekopu skúmali pomocou dvoch robotických plavidiel - v roku 1995 Kaiko z Japonkska a v roku 2008 Nereus z USA.

V minulosti sa vedci o hlboké miesta oceánov príliš nezaujímali, v poslednej dobe zažíva záujem o ne renesanciu. Vedci objavujú formy života, ktoré odolávajú obrovskému tlaku. Snažia sa tiež pochopiť úlohu morských priekop pri zemetraseniach, pretože tie vznikajú práve na rozhraní tektonických dosiek a voda v nich je podľa niektorých teórií dôvodom vzniku veľkých zemetrasení.

Otázkou pre vedcov ostáva, či sú najlepším spôsobom výskumu práve expedície s ľudskou posádkou. Podľa niektorých môžu autonómne zariadenia získať väčšie množstvo užitočných vedeckých údajov za menej peňazí.

Cameron nechce, aby bol jeho ponor len jednorazovou aktivitou, mal by byť platformou pre výskum oceánov. Jeho počin možno budú čoskoro nasledovať ďalší. Okrem súkromných osôb plánuje napríklad spoločnosť Triton submarines vyrobiť presklenú ponorku pre turistov, ktorí za hlbokomorský výlet zaplatia „len“ 250 000 dolárov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,01
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.