ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Detektor kovov vie, koľko máte v peňaženke

27.3.2012 18:14:02 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1522x

Bolo dlho legendou, že bezpečnostné pásiky na amerických bankovkách umožňujú tajným vládny službám použiť detektory kovov na zistenie množstva peňazí vo vašej peňaženke. A hoci sú pásiky plastové, legenda sa objavila dokonca aj v seriáli Akty X.

 

Dnes sa ukazuje, že konšpiračná teória môže byť čiastočne pravdivá. Skryté bankovky vytlačené magnetickým atramentom sa dajú zachytiť a zrátať.

Magnetický atrament už využívajú bankomaty na overenie pravosti bankovky. Fyzici Christopher Fuller a Antao Chen z Washingtonskej univerzity si ale uvedomili, že viac bankoviek bude obsahovať dostatok magnetického materiálu, aby sa dali zachytiť z diaľky, čo by mohlo uľahčiť polícii odhaliť snahy o pašovanie hotovosti cez hranice.

Vedci zistili, že bežný detektor kovov dokáže rozoznať dolárovú bankovku zo vzdialenosti troch centimetrov a jej umiestnenie za plast a šaty signál len málo oslabilo. Pridávanie ďalších bankoviek signál zosilnilo a bankovky sa dali zrátať. Určiť ich hodnotu však bolo náročné, pretože bankovky rôznych hodnôt obsahujú rovnaké množstvo magnetického atramentu.

Väčšie detektory kovov, napríklad tie, ktoré sa využívajú na letiskách, by mohli zvýšiť citlivosť a zachytiť bankovky v situáciách, kedy by mohli signál narúšať mnohé okolnosti. „V skutočnosti bude signál veľmi nejasný a budeme ho musieť nejakým spôsobom digitálne spracovať,“ povedal Chen. „Výsledky sú z laboratórnych testov a potrebujeme ešte čas na uvedenie technológie do praxe.“

Markus Kuhn z Cambridgeskej univerzity označil tento spôsob detekcie za „milý nápad“, varuje ale, že detektory kovov môžu mať podobnú odozvu na množstvo iných vecí v batožine, napríklad na napájacie káble notebooku. Detailnejšiu analýzu by podľa neho umožnilo zdokonalenie detektorov o zachytávanie ďalších aspektov signálu, napríklad jeho časovania.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.