Vieme viac ako si myslíme

28.3.2012 21:24:11 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1697x

V procese vytvárania skupín ľudí by sme mali ľudí uistiť, že majú dôležité nápady, ktoré stojí za to zdieľať s ostatnými.

 

Bryan Bonner z Utahskej univerzity si myslí, že prvý krok pre vybudovanie úspešnej organizácie je veľmi jednoduchý: každý jej člen si musí uvedomiť hodnotu svojich znalostí a skúseností. Vo svojom výskume tvrdí, že pre úspech spoločnosti je kľúčové efektívne podnietenie znalostí zamestnancov.

„Nestojí to veľa,“ hovorí Bonner. „Všetko, čo musíte urobiť, je na chvíľu si s ľuďmi sadnúť, aby si uvedomili, čo všetko už o probléme vedia a ako by mohli pomôcť pri hľadaní riešenia. Ľudia zistia, že často vedia viac ako si myslia, uvedomia si, že hoci nepoznajú riešenie celého problému, ovládajú niekoľko vecí, ktoré by skupine mohli pomôcť.“

Vedci skúmali 540 študentov Utahskej univerzity, z ktorých polovisu rozdelili do trojčlenných skupín a druhá pracovala individuálne. Ich úlohou bolo čo najpresnejšie odhadnúť výšky kopcov, rekordné hmotnosti ľudí, počet obyvateľov Utahu, alebo vzdialenosti medzi mestami.

„Problémy riešime použitím mnohých príkladov a skúseností z nášho života,“ povedal Bonner. „Viac ako storočia sa snažíme prísť na to, ako robiť veci lepšie. A problém je, že staré skúsenosti nevieme dosť dobre aplikovať na nové výzvy. Práve skupina v nás môže túto schopnosť podporiť.“

originál článku