Najcitlivejšie váhy zachytili yoktogram

2.4.2012 18:50:43 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1999x

Ako presne odvážiť jediný atóm? Napríklad s váhami, ktoré dokážu odvážiť najmenšiu jednotku hmoty, jeden yoktogram, ktorých je v grame kvadrilión.

 

Žiadne bežné váhy to nedokážu. Najmenšie hmotnosti sa merajú pomocou nanorúrok, ktoré vibrujú s odlišnými frekvenciami v závislosti od hmotnosti molekúl na nich. Doteraz bola najmenšia možná hmotnosť, ktorú dokázali senzory zachytiť 100 yoktogramov, alebo tiež desatina zeptogramu.

Adrian Bachtold a jeho kolegovia z Katalánskeho nanotechnologického inštitútu v Barcelone chceli ísť ešte Ďalej a použili nanorúrky. Tie dávajú najlepšie výsledky pri nízkych teplotách. Hoci bolo zariadenie umiestnené vo vákuu aby sa minimalizoval vplyv iných atómov, Bachtold pomocou dočasného zohrievania rúrok preventívne rušil všetky možné atómové väzby.

Senzor odkázal potom odvážiť atóm xenónu s presnosťou na yoktogramy, 10^-24 gramu. Ide teda o prvé váhy, ktoré dokážu zachytiť jeden protón vážiaci 1,7 yoktogramu.

„Yoktogramová citlivosť je úžasná. Výzvou bude dokázať bežne vyrábať tieto nanorúrkové senzory s nízkymi nákladmi,“ povedala Rachel McKendryová z University College v Londýne.

Bachtold verí, že jeho váhy sa budú dať použiť na odlíšenie rozličných prvkov v chemických vzorkách, ktoré sa môžu líšiť len o niekoľko protónov. Mohli by tiež diagnostikovať zdravotný stav identifikovaním aj malých rozdielov v hmotnosti molekúl na úrovni protónov, ktoré sú markermi choroby.

originál článku