Odstránenie oxidu uhličitého z atmosféry potrebuje najväčšie priemyselné odvetvie

5.4.2012 08:23:25 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1463x

Niektoré spôsoby záchrany Zeme môžu vyjsť poriadne draho. Predbežné výpočty naznačujú, že vyčistiť atmosféru od oxidu uhličitého by vyžadovalo vytvoriť doteraz najväčšie priemyselné odvetvie.

 

Oxid uhličitý môžete dostať z atmosféry chemickými filtrami alebo podporením reakcií, ku ktorým dochádza pri zvetrávaní skál. Colin Axon z Brunel University a Alex Lubansky z Oxfordu odhadli, koľko by stálo odstránenie 30 gigaton oxidu uhličitého, ktoré ľudstvo každoročne produkuje.

Znamenalo by to spracovanie 75 000 Gt suchého vzduchu. Podľa odhadov by filtrovanie vzduchu vyžadovalo 180 Gt pitnej vody, o ktorú by tak prišlo 53 miliónov ľudí navyše oproti 66 % populácie, ktoré budú do roku 2025 trpieť nedostatkom pitnej vody.

Podporenie zvetrávania skál na tom nie je lepšie. Potrebovali by sme 100 Gt olivínu, bežného minerálu. Je to 12500-krát viac, než ho získavame v súčasnosti. Aby sme zasiahli všetok oxid uhličitý vo vzduchu, museli by sme roztiahnuť olivín hrubý 1 cm na ploche 3,6 miliardy štvorcových kilometrov suchej zeme, čo je viac ako 1000-násobok možností našej planéty.

Axon tvrdí, že ide o hrubé odhady. „Napriek tomu som si istý, že odstránenie CO2 týmto spôsobom vy vyžadovalo priemysel 1000-násobne väčší než je ten existujúci,“ povedal. Svoje odhady prezentoval minulý týždeň na konferencii Planet Under Pressure v Londýne.

originál článku