ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Posun v umelej fotosyntéze: rýchly molekulárny katalyzátor

17.4.2012 19:04:59 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2047x

Vedci zo švédskeho Kráľovského technického inštitútu (KTH) v Štokholme vytvorili molekulárny katalyzátor, ktorý dokáže veľmi rýchlo oxidovať vodu na kyslík. V skutočnosti sa im ako prvým podarilo dosiahnuť rýchlosti porovnateľné s rýchlosťami tejto reakcie pri fotosyntéze v prírode.

 

Zistenia sú kľúčové pre budúce využívanie solárnej energie a iných obnoviteľných energetických zdrojov.

Vedci na celom svete hľadajú už viac ako 30 rokov umelú formu fotosyntézy. Výsledky sú rôzne, doteraz sa ale nikomu nepodarilo objaviť rýchly slnkom riadený katalyzátor oxidácie vody.

„Ak ide o dokonalú náhradu fotosyntézy, je najväčším problémom rýchlosť,“ povedal Licheng Sun, profesor organickej chémie na KTH.

Spolu so svojimi kolegami sa ale Sunovi podarilo imitovať fotosyntézu a vytvoriť rekordne najrýchlejší katalyzátor. Rýchlosť prírodnej fotosyntézy je približne 100 až 400 premien za sekundu. Vedci dosiahli pri umelej fotosyntéze frekvenciu 300 premien za sekundu.

„Je to určite svetový rekord a dôležitý krok k umelej fotosyntéze,“ povedal Sun.

Fakt, že vedci z KTH sú blízko k rýchlostiam bežným v prírode, otvára mnohé možnosti, zvlášť pre obnoviteľné zdroje energie. „Táto rýchlosť umožňuje napríklad vytvoriť veľké zariadenie na produkciu vodíka v Sahare, kde je dostatok slnečného svetla. Môžeme tiež efektívnejšie premieňať slnečnú energiu na svetlo,“ povedal Sun.

Vedecké zistenia umožňujú využiť slnečné svetlo pri premene oxidu uhličitého na rôzne palivá, napríklad metanol. A v budúcnosti sa vďaka nim bude dať novou technológiou premieňať slnečná energia priamo na vodík.

Vedci intenzívne pracujú na zlacnení objavenej technológie, aby tak umožnili jej široké využitie. Ich objavy publikoval renomovaný časopis Nature Chemistry.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,70
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.