Mobil, ktorý vidí cez stenu?

19.4.2012 17:46:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2206x

Supersily komixových hrdinov by mohli byť bližšie realite po poslednom objave vedcov z Texaskej univerzity. Navrhli symbolicky čip, ktorý by zmenil mobilné telefóny na zariadenia vidiace cez stenu, drevo, plasty, papier a iné objekty.

 

Vedci sa vo svojom výskume venovali dvom oblastiam. Jednou z nich je využitie doteraz nepovšimnutej časti elektromagnetického spektra a druhou nová mikročipová technológia.

Elektromagnetické spektrum charakterizuje vlnové dĺžky energie, napríklad rádiových vĺn, mikrovĺn, ktoré využívajú mobilné telefóny, alebo infračervených vĺn umožňujúcich videnie v tme.

Terahertzová časť elektromagnetického spektra, jedna z častí, ktorá leží medzi mikrovlnami a infračerveným svetlom, nie je prístupná z väčšiny bežných prístrojov. „Vytvorili sme postup, ktorý sprístupňuje doteraz nedostupnú časť spektra používateľom a aplikáciám, ktoré môžu zachraňovať život,“ povedal Kenneth O, texaský profesor, ktorý viedol výskum.

Pomocou nového prístupu sa dajú vytvárať zábery so signálom v rozsahu terahertzov (THz) bez potreby využitia viacerých šošoviek. To by mohlo znížiť celkové náklady a cenu.

Druhým prínosom je technológia použitá na výrobu mikročipu. Čipy spracované pomocou polovodičovej technológie CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor) sú základom mnohých zariadení spotrebnej elektroniky, ktoré bežne používame. „CMOS je dostupná a vhodná na výrobu množstva čipov,“ hovorí O. „Takýto čip môžete v kombinácii s terahertzami umiestniť na zadnú stranu mobilného telefónu a premeniť ho na zariadenie, ktoré vidí cez objekty.“ Kvôli obmedzeniam súvisiacim s ochranou súkromia sa vedci zameriavajú na využitie technológie pri vzdialenostiach menších ako 10 cm.

Z hľadiska spotrebiteľov by sa dala táto technológia využiť napríklad na hľadanie klincov v stenách, alebo na overovanie dôležitých dokumentov. V obchode by sa ňou dali odhaliť falošné bankovky, v továrňach by poslúžila pri kontrole procesov. na úrovni terahertzov existuje viac komunikačných kanálov, než je dnes dostupných v celej bezdrôtovej komunikácii, preto by sa pri týchto frekvenciách mohla informácia šíriť pružnejšie a rýchlejšie.

Terahertze sa dajú použiť aj na zachytávanie nádorov, diagnostiku chorôb analýzou dychu alebo monitoring znečistenia vzduchu. „Existuje množstvo vecí, ktoré budú možné a o ktorých sme ani nesnívali,“ povedal O.

originál článku