Hudba pacientom pomáha prekonať strach pri operácii

23.4.2012 09:46:27 | * q
bbc.co.uk | Počet zobrazení: 2034x

Tím lekárov z John Radcliffe Hospital v Oxforde potvrdil zistenie pozitívnych účinkov hudby na pacientov. Hudba totiž zmierňuje strach pacientov pri operácii a dokonca môže prispieť aj k rýchlejšiemu zotaveniu.

 

Vzorka lekárov svojich pacientov počas chirurgického zákroku pri lokálnej anestéze upokojovala hitparádovými hitmi či hudbou z rádia.

Ich štúdia sledovala 96 ľudí, ktorí podstúpili menej závažné operácie. A bola neskôr uverejnená v časopise Annals of the Royal College of Surgeons.

Jednej polovici pacientov lekári pustili hudbu, kým druhá operáciu absolvovala za obvyklých podmienok. Následne obe skupiny dostali dotazník, v ktorom na bodovej stupnici uviedli, ako veľmi sa počas zákroku báli.

Tí, ktorí počúvali hudbu, konštatovali úroveň svojho strachu približne o tretinu nižšiu. Počas operácie tiež v porovnaní s druhou skupinou pokojnejšie dýchali.

"Absolvovanie operácie môže byť pre pacientov veľmi stresovým zážitkom. Nájsť spôsoby, ako sa môžu cítiť lepšie, by malo byť naším cieľom," vyjadril sa vedúci štúdie Hazim Sadideen.

"Pokojnejší pacienti lepšie zvládajú bolesť a rýchlejšie sa zotavujú," dodal. Výskum tiež naznačuje, že hudba môže zlepšiť náladu i lekárom a zdravotníckemu personálu.