Skateboard ovládaný myšlienkami

23.4.2012 12:34:41 | * q
news.cnet.com | Počet zobrazení: 1338x

Na tohtoročnej výstave CES v Las Vegas sa mohli návštevníci stretnúť aj so skateboardom, ktorý bol ovládaný pomocou Kinectu. Keďže však toto zariadenie nebolo dostatočne „cool", predstavila spoločnosť Chaotic Moon Lab zlepšenú verziu - skateboard ovládaný mysľou.

 

Celé zariadenie funguje na prepojení neurónového headsetu s tabletom Samsungu, ktorý je spojený s motorčekom skateboardu. Ak sa používateľ sústredí, jeho myšlienky sú spracúvané headsetom, posielané do tabletu, ktorý následne komunikuje príkazy s motorčekom. V princípe nie sú použité žiadne nové technológie, celý koncept je postavený na šikovnom využití dostupných možností.

Ovládanie skateboardu však nie je jednoduché. Sústredenie, ktoré je potrebné na ovládanie skateboardu, je približne na úrovni bežnej meditácie a ovplyvňuje aj správanie dosky. Najmä pri brzdení si nemôže používateľ hovoriť iba „stop, stop, stop", musí si reálne predstaviť, ako stojí. Takisto sa môže stať, že sa automaticky zastavíte, pokiaľ prestanete myslieť na to, že sa chcete pohybovať dopredu. Celé zariadenie je momentálne iba experimentálny prototyp a jeho masovej produkcie sa asi tak skoro nedočkáme.