Ušný maz zlepšuje sluch veľrýb

25.4.2012 20:03:05 | Q
WHOI, New Scientist | Počet zobrazení: 1542x

Každý pozná piesne veľrýb z dokumentárnych filmov či meditatívnych skladieb. Ich tajomné volania sú súčasťou podmorského sveta zvukov. Ak by sme si ich ale chceli vypočuť v ich prirodzenom prostredí, náš zážitok by bol asi slabý, pretože naše uši nie sú prispôsobené na počúvanie pod vodou.

 

Veľryby samozrejme nemajú žiaden problém s počúvaním pod vodou. Pomáhajú im pri tom špecializované tukové orgány prepojené s ušami.

Pomocou magnetickej rezonancie a CT snímania skúmali vedci z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) vedení Maya Yamatom anatómiu hlavy siedmich vráskavcov malých. Na obrázku možno vidieť žlté tukové orgány, ktoré vedú hlbšie do purpurového ucha veľryby vo vnútri hlavy. Yamato si myslí, že tukové orgány slúžia ako prenosové médium zvukov z externého prostredia do sluchového orgánu. Túto črtu majú spoločné aj kosticovci aj ozubené veľryby, u ktorých bol považovaný za súčasť sofistikovaného echolokačného systému využívaného pri love. Kosticovce sa viac pasú ako lovia, takže nepotrebujú presnú echolokáciu a objav tukových orgánov v ich tele znamená, že ho využívajú na počúvanie.

originál článku