Vytrvalosť verzus sociálne postavenie u surikat

27.4.2012 10:19:27 | * q
bbc.co.uk. | Počet zobrazení: 1308x

Surikaty vlnkavé (Suricata suricatta), ktoré sú vo svojich skupinách na nižších sociálnych pozíciách, sú najúspešnejšie v riešení problémov pri zháňaní potravy. Zistili to britskí vedci University of Cambridge na čele s Alexom Thorntonom, ktorí správanie týchto mungovitých šeliem skúmali na juhu africkej púšte Kalahari.

 

Odborníci pripravili pre surikaty test, spočíval v otvorení priehľadných nádob s nepriehľadným uzáverom, v ktorých boli škorpióny – obľúbená potrava surikát. Cieľom testu bolo zistiť, čo vedie surikaty k inovatívnemu správaniu a aké psychologické mechanizmy im toto správanie umožňujú.

Z tohto testu vyšli najlepšie samce s nízkym sociálnym postavením, ktoré sa snažili tak dlho, až kým sa im nepodarilo škorpióna z nádoby dostať. Podľa Thortona to však neznamená, že tieto jedince sú inteligentnejšie než ostatné, sú iba vytrvalejšie.

"Nie je o tom, že by pochopili, že sa majú snažiť dostať k škorpiónovi tak, že otvoria uzáver. Keď im dáte novú nádobu, tak postupujú rovnako ako pri prvej. Jednoducho do nej škrabú tak dlho, až kým sa im ju nepodarí otvoriť," uviedol Thornton, podľa ktorého sú nízko postavené samce úspešné práve pre svoje sociálne postavenie.

"Sú to tie samce, ktoré opustili skupinu, aby si našli samice na párenie. Je preto pre ne prospešné riskovať a skúšať riešiť nové problémy, na ktoré narazia. Ak ste dominantný jedinec, tak môžete ukradnúť potravu iným jedincom. Ak ste však nižšie postavený jedinec, tak sa vám môže vyplatiť riskovať. Najlepšie toto správanie vystihuje príslovie \’nutnosť je matkou vynálezu\’," dodal Thornton, ktorý spolu s kolegami publikoval výsledky výskumu v časopise Animal Behaviour.