Mozgové bunky vznikajúce v dospelosti sú dôležité pre pamäť

24.5.2007 12:18:23 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1975x

Mozgové bunky, ktoré vznikajú v dospelosti hrajú väčšiu úlohu vo formovaní pamäte ako sa predpokladalo.

 

Kým celkové množstvo mozgových buniek klesá s pribúdajúcim vekom, v najmenej dvoch častiach mozgu vznikajú v dospelosti nové bunky. Vedci si mysleli, že tieto bunky hrajú úlohu v rozvoji pamäte, ale doteraz túto hypotézu nič nepotvrdzovalo.

Vedci z univerzity v Marylande ukázali, že nové nervové bunky majú podobné vlastnosti ako tie, ktoré sú v nervovom systéme už od narodenia. Výskum obsahuje aj popis, ako mohli byť nové bunky integrované do fungujúcich mozgových obvodov.

Tím vedcov označil bunky v hippocampe myší a skúmal, ako ľahko budú na podnet reagovať rôzne staré nervové bunky. Zistili, že najlepšie výsledky dosahujú 4 až 6 týždňov staré bunky. Bunky v tomto veku vytvárajú jednoduchšie väzby s inými neurónmi a upravujú tieto prepojenia v závislosti od toho, ako často sú používané.

Zistenia len prispeli k faktu, že nové neuróny výrazne prispievajú k formovaniu pamäte v období dospelosti.

Doteraz sa predpokladalo, že ak sú nové bunky schopné integrovať sa do nervového systému, nahradzujú staré bunky. V skutočnosti dokážu nové bunky modifikovať staré mozgové dráhy aby vedeli spracovať nové informácie a pomáhajú starším bunkám prispôsobiť sa novým podmienkam pri strate susedných neurónov.

S rastúcim počtom nových neurónov sa zvyšuje šanca, že staršie bunky prekonajú nervové choroby.

originál článku