ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zvukové vlny odhaľujú tajomstvá Zeme

15.5.2012 23:29:00 | Q
ABC Science | Počet zobrazení: 1599x

Vedci použili zvukové vlny na zistenie zloženia vnútorného plášťa Zeme, čím možno objasnili záhadu chýbajúceho kremíka v našej planéte.

 

Vedci vedení Motohikom Murakamim z Tohoku University v Japonsku zistili, že 93 %spodnej časti zemského plášťa je zložených z kremičitého minerálu perovskitu. Ich práca objasňuje záhadu, ktorá sa objavovala v modeloch zloženia Zeme po celé roky. Tieto modely sú založené na zložení chondritických meteoritov, ktoré sa mali zrodiť v tej istej oblasti ako Zem pred vyše 4 miliardami rokov. Avšak vzorky z hornej časti plášťa získané tektonickou alebo vulkanickou činnosťou ukázali že Zem obsahuje oveľa menej kremíka ako tieto meteority.

Aby vyriešili túto otázku, Murakami a jeho tím vykonali sériu laboratórnych meraní, pričom imitovali prostredie v dolnej časti plášťa. Vysielali zvukové vlny cez rozdielne minerály pri hustote, tlaku a teplote identických ako sú tie v podmienkach vyše 660 kilometrov pod zemským povrchom.

Po porovnaní výsledkov so seizmickými údajmi sa zhodli na tom, že dolný plášť je oveľa bohatší na kremík ako horný. Tieto výsledky taktiež ukazujú, že medzi jednotlivými vrstvami plášťa je len málo pohybu. Predpokladajú, že by to mohlo byť spôsobené čiastočnou kryštalizáciou magmatického oceána siahajúceho do dolného plášťa počas dávnej histórie Zeme.

Profesor Ian Jackson z Australian National University hovorí, že Murakamiho výskum je prelomovým, no varuje, že tento príbeh sa zrejme ešte nekončí. Podľa neho, v takejto pionierskej práci je ešte stále niekoľko technických detailov, ktoré potrebujú vysvetlenie. Tieto skúšky sú robené pri extrémnom tlaku viac ako milióna atmosfér, preto je kľúčovým faktorom práve kalibrácia tlaku.

Podľa Jacksona je teraz potrebná nadväzujúca práca, ktorá by umožnila tieto výsledky získané pri vysokom tlaku a teplote porovnať s rovnakými výsledkami pri detailnejšie známych podmienkach, pri nízkom a stredne vysokom tlaku. Dobrým nápadom by bolo použiť nové počítačové modely vlastností minerálov. Toto je stále lepším a lepším spôsobom vyhodnotenia správania sa kameňov v extrémnych podmienkach. Ešte stále totiž existuje možnosť, že celý model chondritickej Zeme je chybný.

Niektorí vedci si myslia, že pohyb planét počas skorých rokov vývoja našej slnečnej sústavy, známy ako migrácia planét, mohol pozmeniť rozloženie a zloženie asteroidov a meteorov.
Jackson túto úvahu uzatvára vyhlásením, že sme zrejme ešte nepočuli konečné slovo, čo sa týka zloženia našej planéty.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,72
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.