V Pacifiku sledovali zatmenie

22.5.2012 00:07:58 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 859x

V Tichom oceáne od Ázie po západ USA sa dalo sledovať prstencové zatmenie Slnka.

 

K prstencovému zatmeniu dochádza, keď je mesiac najviac vzdialený od Zeme ale úplne nezatemní Slnko. Milióny ľudí tak mohli sledovať fenomén „ohnivého kruhu“.

Zatmenie prechádzalo takmer priamo ponad Tokyo, kde ho podobne ako v Číne a na Taiwane sledovali milióny ľudí. Japonská televízia vysielala živý prenos tohto prírodného úkazu.

Na Tokyo sa na začiatku zemetrasenia spustil slabý dážď, ktorý ale ustal a oblaky ustúpili vrcholu zatmenia, ktoré tak prebehlo v takmer ideálnych podmienkach.

Japonský elektronický gigant Panasonic vyslal expedíciu na Mount Fuji, aby pomocou zariadenia na slnečnú energiu natočila priebeh zatmenia. „Naším cieľom bolo vysielať najkrajšie zatmenie tohto roka z najvyššieho vrchu Japonska,“ povedal hovorca spoločnosti.

Pozorovatelia v Honkongu nemali toľko šťastia a pre mraky zatmenie nevideli. V USA sledovali ľudia úkaz na mnohých miestach, najlepším bol vraj monument Petroglyph v štáte Nové Mexiko.

Zatmenie sa dalo pozorovať v pásme širokom 240 – 300 km, čiastkový zážitok ale mali ľudia vo väčšine východnej Ázie a v Severnej Amerike.

originál článku