Pitie kávy znižuje riziko smrti

22.5.2012 00:40:36 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1349x

Starší ľudia, ktorí vo svojom živote pili kofeínovú alebo bezkofeínovú kávu, zomierali náhle menej často ako ostatní. Zistili to vedci z amerického Národného centra pre výskum rakoviny.

 

Ľudia, ktorí pili kávu, zomierali zriedkavejšie na infarkty, dýchacie choroby, zranenia alebo nehody, cukrovku a infekcie. Vedci neobjavili spojenie medzi pitím kávy a rakovinou. Výsledky z veľkého výskumu seniorov mohli odborníci zhodnotiť po ich úprave a odbremenení od iných rizikových faktorov úmrtia, ako napr. fajčenia či pitia alkoholu.

Vedci varujú, že ich zistenia v skutočnosti nemusia znamenať, že pitie kávy predlžuje život.

Neal Freedman a jeho kolegovia skúmali spojitosť medzi pitím kávy a rizikom úmrtia u 400 000 amerických mužov a žien vo veku 50 až 71 rokov, ktorý sa zúčastnili na rozsiahlom prieskume NIH-AARP Diet and Health Study. Od roku 1995, kedy vyplnili účastníci výskumu dotazník, ich vedci sledovali až po ich smrť, alebo do konca roku 2008.

Vedci zistili, že spojenie medzi pitím kávy a znížením rizika smrti bola o to väčšia, čím viac kávy človek konzumoval. Oproti ľuďom, ktorí kávu nepili, zomierali milovníci tmavého nápoje náhodne v priemere o 10% zriedkavejšie. Pitie kávy sa nedalo spojiť s úmrtím na rakovinu u žien, u mužov znamenalo zvýšené množstvo kávy aj zvýšené riziko smrti na rakovinu.

„Káva je v USA jedným z najčastejšie konzumovaných nápojov, ale spojitosť medzi ňou a rizikom smrti bola doteraz neznáma,“ povedal Freedman. „Zistili sme, že pitie kávy sa spája so znižovaním rizika úmrtia z mnohých dôvodov. Hoci nedokážeme určiť, či je tento vzťah príčinný, veríme, že dokážeme aspoň niektorých presvedčiť, že pitie kávy nemusí nutne nášmu zdraviu škodiť.“

Výskumníci upozorňujú, že konzumáciu alkoholu ľudia posudzovali sami a informáciu sa podarilo získať len pre jeden moment, čo sa nemusí zhodovať s dlhodobými vzorcami správania. Vedci tiež nemali informáciu o spôsobe prípravy kávy, ktorý podľa vedcov ovplyvňuje hladiny niektorých priaznivých látok v káve.

„Nevieme, ak to tak vôbec je, ako káva ovplyvňuje riziko smrti. Obsahuje totiž viac ako 1000 zložiek, ktoré môžu potenciálne ovplyvňovať naše zdravie,“ povedal Freedman. „Najskúmanejšou látkou je kofeín, naše výsledky sa však vo väčšine prípadov zhodovali bez ohľadu na to, či ho káva obsahovala alebo nie.“

originál článku