ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Neskutočný materiál sa natiahne pri stlačení

23.5.2012 00:11:31 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2536x

Predstavte si vankúš, na ktorý si sadnete a on sa miesto prepadnutia začne dvíhať. Nemožné? Nie, návrh nových materiálov s „negatívnou stlačiteľnosťou“ predpokladá, že tie sa budú pri stlačení naťahovať a rozpínať.

 

Metamateriály, ktoré to dokážu, sa už v minulosti objavili. Napríklad vibrujúce prúžky hliníka, ktoré mali v sebe malé dutiny, dokázali vytvárať vlny proti tlaku či ťahu, ktorým sa na ne pôsobilo. Efekt bol ale viditeľný len pri tej správnej frekvencii vibrácií.

Zachary Nicolaou a Adilson Motter z Northwestern University navrhli metamateriál, ktorý sa za každých okolností pri stlačení natiahne a naopak.

„Zaujímavé je, že skúmajú systémy, ktoré nereagujú na vibrácie ale na sústavné pôsobenie sily,“ povedal John Pendry z Imperial College v Londýne.

Malo by byť nemožné, aby toto nejaký materiál dosiahol, pretože každý, ktorý by sa tak správal, by musel byť nestabilný a okamžite prejsť do stabilného stavu bez prejavov tohto nezvyčajného správania. Vedci to obišli návrhom materiálu so štruktúrou, ktorá umožňuje prechod do stabilného stavu, do stavu, ktorý je viac stlačený alebo roztiahnutý než pôvodný stav.

Ich teoretický návrh počíta s postupnosťou štyroch „častíc“, z ktorých každá je tvorená skupinou molekúl, ktoré sú k sebe priťahované rôznou silou. Sila priťahujúca dve vnútornú častice je slabá, takže natiahnutie materiálu túto väzbu naruší. Vtedy sa začnú vonkajšie častice viac priťahovať, takže sa celý materiál stlačí. Pri stlačení sa vnútorné častice tak priblížia, že sa väzba medzi nimi obnoví, takže materiál sa môže znova roztiahnuť.

Miniatúrne verzie, ktoré fungujú na podobných princípoch by sa raz mohli objaviť v ochranných náteroch vojenských vozidiel. „Pri zásahu strely by ju materiál odtlačil späť,“ navrhuje Christopher Smith z Exeterskej univerzity,

Motter tvrdí, že väčšina predchádzajúcich výskumov metamateriálov sa zameriavala na vytvorenie nových elektromagnetických vlastností, napríklad na ohýbanie svetla pri vytváraní neviditeľných plášťov. Jeho tím preto skúma metamateriály z mechanického hľadiska. A hoci tie už dnes dosahujú vysokú pevnosť, ďalším krokom bude podľa vedcov skupina materiálov, ktoré robia niečo úplne iné

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,63
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.