V starej čínskej hrobke leží Európan

28.5.2007 14:05:04 | Q
National Geographic | Počet zobrazení: 3419x

Analýza DNA ukázala, že zvyšky človeka, ktoré našli archeológovia v 1400 rokov starej čínskej hrobke, patrili mužovi z Európy.

 

Univerzitní vedci označili muža nazvaného Yu Hong za predstaviteľa jednej z najstarších genetických skupín zo západnej Európy. Hrobka v strednej Čine je dosiaľ najvzdialenejším miestom, kde boli nájdené zvyšky človeka zo starobylého európskeho rodu.

Hrobka s Yu Hongovými pozostatkami bola odkrytá v roku 1999 a obsahuje tiež zvyšky ženy z východnej Ázie. Spôsob pochovania a výzdoba hrobky sú charakteristické pre obdobie, do ktorého sa čínska hrobka datuje. Ľudia vyobrazení na reliéfoch majú ale európske črty – rovné nosy a hlboko vsadené oči.

Zmes rôznych kultúr komplikovala určiť pôvod pochovaného páru, antropológovia nedokázali určiť ani rasu, pretože im chýbali niektoré dôležité kosti.

Aby o páre zistili vedci čo najviac, študovali jeho mitochondriálnu DNA - typ DNA dedený výlučne od matky, pomocou ktorého možno sledovať evolúciu človeka.

Výskum ukázal, že Yu Hong prišiel do Číny pred asi 1400 rokmi a pravdepodobne sa oženil s miestnou ženou. Rezby na stenách hrobky znázorňujú scény z jeho života, ukazujú, že bol vodcom skupiny ľudí kolonizujúcich strednú Čínu v dobe dynastie Sui. Yu Hong zomrel podľa reliéfov v roku 592 vo veku 59 rokov a jeho žena bola po smrti v roku 598 pochovaná do toho istého hrobu.

V strednej Číne sú u ľudí západoeurópske črty veľmi zriedkavé a až doteraz neboli nikdy nájdené v pozostatkoch žiadneho z nich.

Testy DNA sú často jedinou možnosťou ako určiť pôvod človeka. Vedci však vedia, že zo zistení o pôvode jedného človeka nemôžu robiť závery o migrácii populácie. Nevie sa, či sa do oblasti presunul len tento jeden človek, jeho rodina alebo väčšia skupina Európanov.

Napriek tomu, je objav pekným príkladom, ako môže spolupracovať archeológia s genetikou.

originál článku
Yu Hongova hrobka