ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Softvér určí náladu davu

28.5.2012 11:42:53 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2327x

Systémy, ktoré dokážu z obrázkov tváre určiť emócie by mohli vyhodnocovať reakcie miliónov ľudí a nahradiť prieskumy verejnej mienky.

 

Ak by počítače, s ktorými celé dni pracujeme, dokázali čítať z našej tváre, poznali by nás pravdepodobne lepšie než ktokoľvek iný. Táto vízia nemusí byť až taká vzdialená. Vedci z MIT vyvinuli softvér, ktorý dokáže z výrazu tváre zistiť pocit. V niektorých prípadoch je úspešnejší ako človek. Softvér by mohol viesť k empatickým zariadeniam a využívajú ho na hodnotenie a zlepšovanie reklám.

Komerčné využitie je ale podľa Rany el Kalioubyovej len jedna z možných aplikácií. Softvér je taký spoľahlivý a ľahko ovládateľný, že by sa mohol využívať aj na zbieranie reakcií miliónov ľudí na udalosť, ktorú z domu sledujú, mohol by nahradiť prieskumy verejnej mienky, ovplyvniť voľby či podnietiť revolúciu.

Program MindReader interpretuje výraz tváre na základe niekoľkosekundového videa. Softvér sleduje 22 bodov okolo úst, očí a nosa a zohľadňuje tvar, farbu a pohyb čŕt tváre. Vedci softvér vytrénovali pomocou metód strojového učenia na základe rozdielov medzi šťastím a smútkom, nudou a záujmom alebo pohŕdaním. V testoch hodnotenia emócií dopadol softvér lepšie ako skúmaní dobrovoľníci.

Zbieranie emocionálnych reakcií miliónov ľudí v reálnom čase by mohlo ovplyvniť stav celej spoločnosti. Ľudia by tak mohli vládam dať anonymne spätnú väzbu a vyjadriť svoj názor na hlavných predstaviteľov štátov. Reakcie by sa dali získať anonymne aj od ľudí na ulici alebo od poslucháčov prejavov.

Odborníci z agentúr pre prieskumy verejnej mienky túto iniciatívu vítajú, upozorňujú, že technológia môže mať aj druhú stranu. Niektorí diktátori môžu sledovanie nálady využiť na radikálnu reakciu voči tým, ktorí k nim vyjadria negatívne emócie. Je preto dôležité chrániť IP adresy a identity účastníkov prieskumu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,19
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.