Tehotné matky majú svoje dieťa v celom tele

7.6.2012 16:29:12 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2035x

V krvi tehotnej matky nie sú len jej bunky, ale aj malé množstvo buniek jej dieťaťa. Niektoré z nich ostávajú v jej tele aj dlho po narodení potomka. Pochopenie pôvodu a identity týchto buniek je dôležité pre pochopenie ich možného vplyvu na dlhodobé zdravie matky. Tieto bunky sa našli napríklad na miestach nádorov v tele matky, nie je ale jasné, či tieto bunky pomáhajú nádor zničiť, alebo urýchľujú jeho rast.

 

V pľúcach tehotných myší vedci z Tufts Medical Center objavili tri typy buniek plodu. Vedci pri výskume použili verejne prístupné databázy a získali dôležitú genetickú informáciu z 80 buniek plodu. Kombináciou dvoch rozdielnych techník analýzy buniek plodu odhalili zmiešanú populáciu trofoblastov (buniek placenty, ktoré poskytujú živiny pre plod), mezenchymálnych kmeňových buniek (buniek, z ktorých sa neskôr vyvinú tukové alebo kostné bunky) a buniek imunitného systému.

Vedci predpokladajú, že bunky plodu v krvi matky pomáhajú imunitnému systému tolerovať a nenapádať plod.

Pomocou techník analýzy prejavov génov by teraz mali vedci lepšie identifikovať bunky nachádzajúce sa v orgánoch matky a určiť ich možný dlhodobý a krátkodobý vplyv na sústavy v tele matky.

originál článku