ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Od iných živočíšnych druhov sa toho môžeme veľa naučiť

11.6.2012 23:26:56 | Q
Science News | Počet zobrazení: 2043x

Vedci zo SIB Swiss Institute of Bioinformatics a EMBL Eurpoean Bioinformatics Institue potvrdili dlhodobý predpoklad, že študovaním génov, ktoré zdieľame so zvieratami, sa dajú získať užitočné informácie. Nová štúdia ukazuje, že bioinformatika umožňuje testovať fundamentálne princípy, na ktorých je založený život. Študovanie génov pomáha biológom pochopiť, ako naše telá pracujú a ako sa v nich rozvíjajú choroby.

 

V biológii je už dlho zvykom študovať modelové druhy - napríklad myši - pre porozumenie ľudskej biológie. Tento výskum sa zakladá na „ortologickom úsudku“, predpoklade, že môžeme aplikovať poznatky získané z niekoľkých druhov na oveľa viac druhov.

Na pochopenie, ako celý tento proces ortológie funguje, si vezmime napríklad zuby vlkov. Ak sa chceme dozvedieť viac o našich očných zuboch, získame viac poznatkov, ak sa pozrieme na očné zuby vlkov, alebo by bolo lepšie sa pozrieť na naše stoličky? Odpoveď na túto otázku nie je až taká jednoduchá. V genetike vedci riešia podobnú otázku: Je lepšie porovnávať ľudské gény s génmi myší, ktoré pochádzajú od spoločných predkov (ortológia), alebo porovnávať nedokonalé kópie týchto génov v rámci jedného človeka (paralógia)?

Počas posledných 40 rokov vedci s úspechom využívali homológiu. Študovanie génov u modelových druhov poskytlo neoceniteľné poznatky vo všetkých oblastiach biológie. Avšak tie nepostačovali na úplne zodpovedanie vyššie uvedenej otázky. S pokrokom v biotechnológiách, ktoré poskytujú veľké množstvo údajov každý deň, je konečne možné túto debatu uzavrieť.

S použitím výpočtových technológií pre údaje získané z desiatok tisíc vedeckých článkov, vedci analyzovali 400 000 párov génov z 13 rozdielnych rás. Tím odborníkov porovnal dva vyššie spomenuté prístupy a vyhlásil víťaza.

Profesor Marc Robinson-Rachavi zo SIB povedal, že výsledky naznačujú správnosť ortologického prístupu, bádanie je ale len na začiatku. Podľa Christophe Dessimoz z EMBL-EBI sa zistilo, že súčasné experimentálne výsledky podporujú tento štandardný model. Tvrdí, že podľa výsledkov ich práce štúdium génov iných druhov - či už myší, kvasníc alebo baktérií - môže pomôcť pochopiť biológiu človeka.

Tejto istej otázke sa nedávno venoval aj Matthew Hahn a jeho tím z University of Indiana, ktorého rozdielne zistenia rozpútali značnú debatu. Nový výskum ukazuje, že tieto kontroverzné výsledky vznikli kvôli prehliadnutiu jednostrannosti v kolektívnom poznaní funkcie génov. Nový výskum sa tohto nedostatku vyvaroval a jednoznačne potvrdil využiteľnosť ortologického usudzovania a tým aj fakt, že študovanie druhov, ktorým sme čo i len vzdialene príbuzní, je relevantné a užitočné.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.