Vybuchne sopka? Odpoveď je v kryštáloch

11.6.2012 23:52:38 | Q
ScienceMag | Počet zobrazení: 1566x

Aktívne sopky často vysielajú signály predpovedajúce ich prebudenie: malé zemetrasenia a [nik plynov zvyčajne nie sú dobrou správou. Často však ich správy nie sú jasné. Vedci teraz pracujú na novom spôsobe predpovedania výbuchu. Nová štúdia ukazuje, že chemické zloženie sopečných kryštálov sa zhoduje so súvisejúcimi záznamami vulkanických zemetrasení a úniku plynu. To dáva vedcom šancu zachrániť tisíce životov skôr, než bude neskoro.

 

Sopečné kryštály, často s priemerom len okolo 50 až 100 mikrometrov, plávajú vo vnútri magmy, extrémne horúcej zmesi roztaveného kameňa a plynu, ktorá sa hromadí pod sopkami. Viaceré z týchto kryštálov majú koncentrickú štruktúru, ktorá vyzerá ako letokruhy. Udalosti, ako napríklad nový pulz magmy do magmatickej komory, ktorý predchádza erupcii samotnej sopky, môžu spôsobiť, že sa prvky vo vnútri tohto kryštálu, napríklad železo alebo horčík, presúvajú k jadru alebo okraju. Tým vytvoria nové prstence. Keď malá erupcia pred samotnou hlavnou erupciou vytryskne na povrch magmu obsahujúcu kryštály, stvrdne, a tým vytvorí záznam o minulosti sopky, ktorý môžu geológovia skúmajúci hrozbu sopky zozbierať a analyzovať.

Kate Saunders, vulkanologička z University of Bristol, uvažovala, či by kryštály mohli byť použité aj na predpovedanie budúcnosti sopky. Spolu s jej tímom študovala minerálny kryštál ortopyroxén z hory Svätej Heleny vo Washingtone. Táto sopka vybuchla 18. mája 1980 a pokračovala v malých erupciách až do októbra 1986. Vedci opísali chemické vlastnosti 98 kryštálov zozbieraných počas týchto erupcií a porovnali ich vlastnosti so záznamami zo zemetrasení a únikmi plynu, ktoré zaznamenali iní vedci.

Kryštály sa začnú hromadiť asi rok pred erupciou a zaznamenajú svoj vrchol tesne pred ňou. Kryštály s okrajmi bohatými na horčík a jadrami bohatými na železo, ktoré sú typické pri ohrievaní a príleve novej magmy, sú spojené so zemetraseniami v hĺbke. Maximum týchto kryštálov s horčíkom na okraji bolo zaznamenaných tesne pre masívnym únikom 18. mája, čo indikuje, že tomuto výbuchu predchádzali pulzy magmy. Kryštály s okrajom bohatým na železo a jadrom bohatým na horčík, ktoré sa formujú, keď magma stráca plyn a ochladzuje sa, boli zaznamenané počas najväčšieho úniku oxidu sírnatého, čo bolo pred neskoršími erupciami hory Svätej Heleny.

Poznanie, ako sú stopy kryštálov prepojené so zaznamenanými signálmi, pomôže vedcom čítať minulosť sopiek, a tým lepšie interpretovať budúce znamenia. Saunders tvrdí, že vedci sú schopní rozoznať či treba očakávať ďalší pulz magmy, alebo naopak či sa magma prestáva hýbať a bude postupne strácať svoj plyn. Teraz môžu vedci vypracovať súbor znakov, ktoré treba hľadať v monitorovaných údajoch, aby bolo možné predpovedať erupcie.

Podľa Saundersa sa táto technika dá použiť pre ľubovoľnú sopku. Vedci nemôžu monitorovať pohyb a otrasy každej sopky na svete. No často môžu pozbierať produkty menších výbuchov, ako napríklad tieto v hĺbke sformované kryštály, aby pochopili správanie sa sopky. Takisto môžu sledovať maximá typov kryštálov a podľa toho predpovedať explózie sopky. Saunders hovorí, že ak sa pozrieme na tieto vyvrhnuté produkty, dokážeme si vytvoriť obraz, čo sa stalo, a čo sa stane, ak sa sopka náhle prebudí.

originál článku