Materské mlieko možno zabíja HIV

15.6.2012 18:38:23 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1828x

Vírus HIV sa môže dostať aj do materského mlieka, ale len málo detí, ktoré s ním takto prídu do kontaktu, sa nakazí. Je to možno preto, že materské mlieko má protivírusové vlastnosti.

 

Neznáme zložky materského mlieka zabíjajú časti vírusu HIV a ním infikované bunky a blokujú prenos HIV u myší s ľudským imunitným systémom.

Aj keď sa matkám nakazeným vírusom HIV narodia deti bez infekcie, 15 % z nich príde do styku s vírusom v ranom detstve. Vírus sa môže dostať do mlieka, preto bolo materské mlieko jednou z podozrivých ciest.

Angela Wahlová z Univerzity Severnej Karolíny a jej kolegovia vytvorili myši s ľudskými tkanivami týmusu, kostnej drene a pečene, ktoré sa infikovali vírusom pri orálnej aplikácii. Vírus sa ale nepreniesol, keď myši kŕmili materským mliekom kontaminovaným HIV.

Predchádzajúci výskum naznačil protivírusové vlastnosti materského mlieka, nebolo ale jasné, či dokážu zabrániť šíreniu HIV. „Ukázali sme, že mlieko má vzácnu schopnosť zabiť vírus,“ povedal jeden z členov výskumného tímu Victor Garcia.

Cieľom vedcov je teraz nájsť látku, ktorá vírus inhibuje. Ak by sa im ju podarilo objaviť, dala by sa použiť na zamedzenie prenosu aj inými cestami, napríklad pohlavným stykom.

Prečo niektoré kojené deti aj tak získajú vírus HIV, hoci sa neprenáša v mlieku ich nakazenej matky? Je možné, že sa do ich dela dostane krvou pri kojení z popraskaných bradaviek matky.

originál článku