Solárny vietor sa stáva fraktálom v čase búrok

29.5.2007 12:10:42 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2102x

Prečo možno porovnať solárny vietor a snehovú vločku? Pretože sa ukázalo, že to, čo majú spoločné, je ich fraktálna štruktúra.

 

Fraktály vyzerajú rovnako pri ľubovoľnom zväčšení a možno ich v nedokonalej forme nájsť v množstve prírodných štruktúr od snehových vločiek, cez pobrežie pevniny a Čínsky múr až po tvary oblakov. Slnečný vietor je prúd plazmy tvorenej nabitými časticami, ktoré sú emitované z vrchnej atmosféry Slnka. To, že vysielanie interaguje s magnetickými poľami znamená, že sa od Slnka šíri do okolitého vesmíru.

Vedci z univerzity vo Warwicku v Británii použili merania sily magnetického poľa Slnka v solárnom vetre v priebehu času z misií ACE, Wind a Ulysses. Po vynesení do grafu zistili, že priebeh sa stáva fraktálnym keď je Slnko v najbúrlivejšej fáze svojho jedenásťročného cyklu. Priebeh predstavuje vlnitú čiaru podobajúcu sa na členité pobrežie.

Vedci si myslia, že fraktál môže byť tvorený postupne sa točiacim magnetickým tokom, ktorý vzniká v období búrok usporiadane a organizovane. Pozorovania by mohli priblížiť dosiaľ veľmi málo známu silu, ktorá spôsobuje také veľké zrýchlenie slnečného vetra ďaleko od Slnka.

originál článku