ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Hnedý oblak z Ázie ohrozuje Ameriku

18.6.2012 09:16:32 | Q
ScienceMag | Počet zobrazení: 2142x

Čína a India patria k najväčším znečisťovateľom planéty s obrovským množstvom áut, tovární a domácností vypúšťajúcich do atmosféry každoročne vyše 2 milióny ton uhlíkovej sadze a iných tmavých škodlivých látok. Tieto látky nie sú zlou správou len pre tieto krajiny. Nová štúdia odhaľuje, že môžu ovplyvniť podnebie miest vzdialených aj tisíce kilometrov. Podnebie v Spojených štátoch by sa vďaka nim mohlo ohriať o 0,4 °C, kým v iných krajinách by sa naopak malo ochladiť.

 

Niektoré typy znečistenia, hlavne svetlofarebné aerosóly, ako sú sulfáty z elektrární alebo sopiek, odrážajú svetlo späť do vesmíru, čím Zem ochladzujú. Avšak tmavé aerosóly, ako sú sadze z dieselových motorov a elektrární, absorbujú viac svetla ako odrazia. Tým ohrievajú okolitý vzduch. Rýchlo sa rozvíjajúce krajiny, hlavne Čína, India a iné krajiny v juhovýchodnej Ázii, sú významnými zdrojmi takýchto aerosólov. Počas posledných desaťročí znečistený vzduch nad touto oblasťou dostal meno Hnedý oblak Ázie.

Predchádzajúce štúdie ukázali, že aj keď vrstvy vzduchu znečistené uhlíkovými aerosólmi sú viac ohriate, tento oblak zároveň mierne ochladzuje teploty na povrchu, keď redukuje slnečné svetlo, ktoré dopadá na zemský povrch o 10 % až 15 %. Tento hnedý oblak takisto spôsobuje zoslabenie vetra počas letných monzúnov a mení čas a miesto monzúnových zrážok. V posledných desaťročiach oblak výrazne zhrubol. Niektoré štúdie ukázali, že produkcia tmavých aerosólov sa v Číne v rokoch 2000 až 2006 zdvojnásobila.

Na zistenie dopadov tohto hrubého oblaku použili Haiyan Teng a jeho tím z National Center for Atmospheric Research detailný klimatický model a vyhodnotili vzťahy medzi zemským povrchom, oceánmi, atmosférou a oceánskymi ľadovcami. V troch rozličných scenároch tím uvažoval so zvýšením tmavých emisií bohatých na uhlík v oblasti od rovníka po 50 ° severnej šírky a od 70 ° po 150 ° východnej dĺžky, čo je oblasť, v ktorej sa nachádza India a väčšina Číny a juhovýchodnej Ázie. Vedci simulovali, čo by sa stalo, ak by sa emisie tmavých aerosólov zvýšili v rokoch 2005 až 2024 na dvojnásobok, šesťnásobok alebo desaťnásobok.

Zvýšenie emisií na šesť až desať násobok terajšej úrovne je podľa Tenga extrémne, no tím použil tieto čísla, pretože klimatický model do istej miery podceňuje ohrievanie atmosféry tmavými aerosólmi.

Podľa Yi Minga z National Oceanic and Atmospheric Administration, ktorý na tejto štúdii nepracoval, takéto kalibrovanie klimatického modelu nie je bežné. Vraví však, že zvýšenie emisií tmavých aerosólov na vytvorenie správnej miery otepľovania a lepšej synchronizácie s pozorovaniami dáva zmysel.

Šesťnásobné až desaťnásobné zvýšenie emisií tmavých aerosólov by do roku 2024 zvýšilo globálne povrchové teploty o 0,1 °C. Avšak, čo je potenciálne ešte dôležitejšie, hrubnúci hnedý oblak by spôsobil výrazné zmeny dlhodobých prejavov počasia v miestach vzdialených od neho tisíce kilometrov. Tento efekt by bol podľa všetkého podobný ľuďmi vytvorenému El Niňo, klimatickému fenoménu, v ktorom otepľovanie rovníkových oblastí Tichého oceána ovplyvňuje zrážky v Spojených štátoch a okolí.

Zvýšené hladiny tmavých aerosólov by spôsobili oteplenie vo východnej časti USA počas zimných mesiacov až o 0,4 °C a podobné zvýšenie teplôt na území skoro celých Spojených štátov amerických počas letných mesiacov. Naopak Grónsko, väčšina severnej Kanady a značné územie v Antarktíde by sa ochladili o minimálne 0,25 °C počas celého roku.

Podľa Chien Wanga z Massachusetts Institute of Technology, ktorý sa taktiež do tohto výskumu nezapojil, napriek tomu, že vedci dlhodobo skúmali efekt znečistenia na tvorbu oblakov a iné menšie javy, zistenie vplyvu znečistenia na vzdialené oblasti je pomerne novou vedeckou oblasťou. Podľa neho tieto nové údaje nie sú prekvapivé. Dodáva však, že táto štúdia je vysoko idealizovaným experimentom, a tak sú jej výsledky pravdepodobne vhodnejšie na určenie celkových súvislostí než na odhad presných čísel otepľovania alebo ochladzovania konkrétnych oblastí.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,95
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.