Vznik hudby z pohľadu prirodzeného výberu

20.6.2012 16:52:54 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2135x

Porazte DJov a hudobných skladateľov. Počítačový program, ktorý riadi Darwinovký prirodzený výber a hudobný vkus 7000 používateľov internetových stránok dokáže podľa vedcov vytvoriť dokonalú populárnu melódiu.

 

Vedci z Imperial College v Londýne našli spôsob, ako zo zvukov vytvárať hudbu bez skladateľa. Naprogramovali počítač aby vytváral slučky náhodných zvukov a analyzovali názory poslucháčov, ktorý určili, ktoré zvuky sa im páčia. Výsledkom je hudba plná mnohých akordov a rytmov bežných v moderných pesničkách. Výsledok tiež môže pomôcť vysvetliť, prečo sa trendy populárnej hudby neustále vyvíjajú a prečo môžu klasické formy hudby pretrvať niekoľko tisícročí.

Vedci chceli overiť teóriu, že kultúrne zmeny v jazyku, umení a hudbe sa vyvíjajú podľa princípu prirodzeného výberu, podobne ako živé organizmy. Simulovali tento vývoj využitím sily 7000 poslucháčov v experimente, ktorého cieľom bolo odpovedať otázku, či môže vzniknúť hudba bez kreatívneho tvorcu, ako by taká hudba znela a či by sa niekomu páčila.

Armand Leroi, spoluautor výskumu, povedal: „Každý vie, že hudbu tradične tvoria hudobní géniovia. Bach predal štafetu Beethovenovi, ktorý ju posunul Brahmsovi. Ale je to skutočne to, čo riadi vývoj hudby? Chceli sme zistiť, či populárnu hudbu ovplyvňuje výber poslucháčov. Vždy keď si niekto stiahne jednu skladbu namiesto inej, robí jednu z mnohých tvorivých volieb. Tak sa vyvinul aj život a pokiaľ by to platilo aj v hudbe, mali by sme vedieť zložiť populárnu pieseň. Overiť sme to chceli naším experimentom.“

Počítačový algoritmus DarwinTunes spravuje 100 slučiek hudby dlhých osem sekúnd. Poslucháči ich hodnotili v skupinách po 20 na stupnici od 1 do 5. Program potom spojil desať najlepších slučiek, spároval ich a zmiešal časti hudby, čí vytvoril dvadsať nových potomkov. To nahradilo „rodičov“ a menej počúvateľné slučky. Tento proces reprezentoval jednu generáciu „hudobnej evolúcie“. V čase publikovania výskumu sa program vyvinul v 2513 generáciách.

Vedci potom testovali, či sa poslucháčom páči hudba z jednotlivých generácií. Bez toho, aby poslucháči poznali generáciu, z ktorej hudba pochádzala, hodnotili novšie generácie lepšie.

Bob MacCallum, spoluautor výskumu, povedal: „Vedeli sme, že náš evolučný nástroj môže produkovať dobrú hudbu v rukách človeka, zaujímalo nás ale, či sa dokáže prispôsobiť preferenciám poslucháčov. Vďaka množstvu dobrovoľníkov vidíme, že to ide.

Verejnosť môže pomáhať vyvíjať hudbu na http://darwintunes.org, kde sa tiež dajú stiahnuť jednotlivé slučky, ktoré je možné voľne použiť ako zvonenie či na ďalšie komponovanie hudby.

originál článku