ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Lietajú čierne diery vesmírom?

20.6.2012 17:11:54 | Q
ScienceMag | Počet zobrazení: 2887x

Dva záhadné svietiace body vo vzdialenej galaxii naznačujú, že astronómovia našli zatiaľ najlepšie dôkazy o supermasívnej čiernej diere vyhnanej zo svojho domova.

 

Ak by sa preukázal tento nález, tak by potvrdil Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity v mieste intenzívnej gravitácie, v akom sa predtým ešte netestovala. Tieto výsledky by takisto naznačovali, že niektoré gigantické čierne diery lietajú neviditeľné vesmírom mimo galaxií, v ktorých boli vytvorené. Aj keď osamotené čierne diery sú útvarom, s ktorým treba počítať, predsa len by podľa Laury Blechovej z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics boli ojedinelé.

Blechová s jej tímom vykonali detailné röntgenové pozorovania galaxie CID-42 vzdialenej skoro 4 miliardy svetelných rokov od Zeme. Tím sa na túto oblasť zameral po tom, ako prieskum Hubblovho vesmírneho teleskopu odhalil dva kompaktné svetelné zdroje v rámci tejto galaxie: jeden približne v strede galaxie a druhý od neho ďalej. Pretože sa zdá, že CID-42 je pozostatok dvoch gigantických galaxií, ktoré sa relatívne nedávno zrazili, je pravdepodobné, že jeden alebo oba zdroje svetla sú supermasívne čierne diery.

Pozorovania z Chandra x-ray Observatory patriaceho NASA odhalili, že len jeden z týchto kompaktných zdrojov svetla - ktorý je vzdialený asi 8000 svetelných rokov od odhadovaného stredu galaxie - vyžaruje röntgenové svetlo. Táto vysokoenergetická radiácia je znakom, že svetelný bod je supermasívna čierna diera, ktorá zbier plyn nachádzajúci sa okolo nej.

Blechová, ktorá simulovala kolízie galaxií obsahujúcich čierne diery, hovorí, že tento nález ukazuje dve kľúčové možnosti. Zdrojmi by mohli byť dve supermasívne čierne diery, ktoré boli k sebe priblížené kolíziou galaxií, ktorá sformovala CID-42. V tomto prípade by centrálny svetelný zdroj vysielal röntgenové lúče takisto ako jeho sused. Neprítomnosť röntgenového svetla z tohto zdroja by potom musela byť vysvetlená vysokou koncentráciou prachu, ktorý ukryl vysokoenergetické žiarenie pred Chandrou.

Podľa Blechovej by však stredový zdroj mohol takisto byť len zdrojom formovania sa hviezd, naštartovaným zjednotením galaxií, ktorý skutočne žiadne röntgenové lúče neobsahuje. Röntgenový zdroj mimo stredu galaxie by potom bol osamotenou čiernou dierou niekoľko miliónov krát ťažšou ako naše Slnko, ktorá letí mimo galaxie rýchlosťou 2000 kilometrov za sekundu.

Táto rýchlosť je rovnaká ako rýchlosť predpokladaná pre asymetrické vyžarovanie gravitačných vĺn - vĺn v priestoročase, ktoré boli predpovedané Einsteinom. Ide o vlny, ktoré by mali byť generované, keď sú urýchľované ťažké objekty, ako napríklad čierne diery. Ak čierna diera vysiela viac gravitačných vĺn do jedného smeru ako do druhého, bude odrážaná opačným smerom rýchlosťou dostatočnou na opustenie galaxie.

Dodatočné pozorovania by mohli pomôcť rozlíšiť, ktorý z dvoch modelov je pravdivý. Ak oba tieto svetelné zdroje sú supermasívnymi čiernymi dierami, ktoré sa raz spoja do jednej, ich vyžarovanie viditeľného svetla sa po niekoľkých rokoch až niekoľkých desaťročiach môže zmeniť. Štúdie pomocou rádiových teleskopov by mohli pomôcť určiť presnú polohu zdrojov v rámci tejto galaxie a naznačiť, či sa útvar bližšie k stredu galaxie správa ako supermasívna čierna diera vysielaním relatívne silného rádiového signálu alebo sa správa viac ako oblasť intenzívnej tvorby hviezd.

Aj keď je zaujímavé predstaviť si vesmír plný neviditeľných a osamelých čiernych dier, ktoré uleteli zo svojej galaxie, a ktoré rozdrvia všetko, čo sa k nim priblíži, tieto supermasívne čierne diery by boli zriedkavým javom. V každej masívnej galaxii, v ktorej strede astronómovia hľadali čiernu dieru, ju aj našli, čo indikuje, že úniky nie sú bežné. Avšak, pretože supermasívne čierne diery v strede galaxií tvoria vír materiálu regulujúceho formovanie hviezd, ojedinelé prípady odchodu čiernej diery by mohli zmeniť vývoj galaxií, v ktorých sa pôvodne nachádzali.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,35
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.