Fyzici objavili novú časticu. Je to Higgsov bozón?

3.7.2012 14:51:10 | Q
CERN, Nature | Počet zobrazení: 3018x

Európski vedci podľa zistení časopisu Nature v stredu oznámia existenciu novej častice. Nie je ale jasné, či ide o dlho očakávaný Higgsov bozón – časticu, ktorá je dôvodom hmotnosti ostatných častíc.

 

Keď sa v médiách začali objavovať náznaky správ o novej častici, v CERNe vo Švajčiarsku sa začali tešiť. „Bezpochybne máme objav,“ povedal jeden z výskumníkov projektu ATLAS. „Je to čistá eufória.“

Fyzici predpovedajú existenciu častice, ktorá ostatným pomáha nadobúdať hmotnosť, už takmer polstoročie. Pomenovali ju po teoretickom fyzikovi Petrovi Higgsovi. Bozón má spájať matematicky elektromagnetické a slabé jadrové sily interakciou. Je považovaný za posledný prvok štandardného modelu časticovej fyziky.

Fyzici pracujúci v projekte ATLAS videli náznak Higgsovej častice už minulý rok, prvé spoľahlivé výsledky ale získali minulý týždeň. Signál pozorovali pri rozpade častice na dva fotóny, čo je jeden z najjednoduchších spôsobov zachytenia bozónu medzi stovkami miliárd kolízií medzi protónmi vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC).

Vedci sa dohodli, že svoj objav nepredstavia, kým nezískajú presnosť 5 sigma, čo znamená, že pravdepodobnosť chyby je len 0,00006%. Experimenty ATLAS aj konkurenčný CMS získavali presnosť na úrovni 4,5 až 5 sigma.

Hovorca CERNu potvrdil, že na stredajšom seminári budú prítomní štyria teoretici, ktorí v 60. rokoch rozvíjali teóriu bozónu, odmietol však prezradiť, čoho sa seminár bude týkať. „Veci sa u nás stále vyvíjajú,“ povedal. „Kým sa hovorca projektov nepostaví pred publikum, je predčasné špekulovať.“

Vedci teraz svoju pozornosť upriamia na pochopenie novej častice. Budú chcieť vedieť, či sa správa ako bozón dávajúci hmotnosť a ako bozón predpovedaný v štandardnom časticovom modeli. Dôležitou úlohou bude odmerať rôzne spôsoby vzniku a rozpadu častice v LHC detektoroch. Ich tempo by so mohlo zmeniť pôsobením inej neznámej častice, ktorú štandardný model nepredpovedal a ktorá by ovplyvnila kvantovú mechaniku systému.

„Dobre, niečo tam je – rezonancia,“ povedal Martinus Veltman, emeritný profesor Michiganskej univerzity, ktorý dostal v roku 1999 Nobelovu cenu za svoju prácu na štandardnom modeli. „teraz musíme zistiť, či to má všetky vlastnosti, ktoré by HIggsov bozón mal mať.“

originál článku