Úzkosť z matematiky viac škodí dievčatám

11.7.2012 10:04:47 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3500x

Vlak sa pohybuje rýchlosťou 150 km/h. Ako dlho mu bude trvať, kým prejde 55 km? Ak sa vám spája pomyslenie na odpoveď s nepríjemným pocitom, môžete mať matematickú úzkosť. Nový výskum ukázal, že množstvo detí v školách trpí matematickou úzkosťou, ktoré ovplyvňuje ich výkon. Navyše na ňu viac doplácajú dievčatá.

 

Matematická úzkosť je stav nepohodlia spojený s riešením matematických úloh a ovplyvňuje negatívne výkon detí aj dospelých. Vedci z univerzity v Cambridge skúmali 433 detí z britských stredných škôl s cieľom zistiť vplyv úzkosti na výkon chlapcov a dievčat. Vedci sledovali aj úzkosť z testu, ktorá je príbuzná, ale pri výskume matematickej úzkosti sa jej odborníci príliš nevenujú.

Vedci zistili, že deti s väčšou úzkosťou z matematiky podávajú nižší výkon, u dievčat sa úzkosť objavovala výraznejšie a bol to významný faktor ovplyvňujúci ich úspešnosť. Fakt, že vo výkone chlapcov a dievčat nebol rozdiel okrem zvýšenej úzkosti by mohol znamenať, že dievčatá majú potenciál byť v matematiky lepšie ako chlapci, ak by sa jej nebáli.

Výsledky výskumu sú jasným dôkazom, že stredoškoláci sa matematiky boja. Vedúci výskumu Dénes Szűcs povedal: „Matematická úzkosť si vyžaduje pozornosť, pretože môže mať negatívny vplyv na ďalšie matematické vzdelávanie. Myslíme si, že vzniká počas základnej školy.“

Úzkosť z matematiky môže byť jedným z dôvodov, prečo najvyššiu úroveň matematiky vo Veľkej Británii študuje len 7 % žiakov a prečo si matematiku na univerzitách vyberá stále menej z nich.

originál článku