Počítač vás sleduje pri hraní hry. A potom vás porazí

11.7.2012 10:28:26 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1755x

Najjednoduchší spôsob ako sa naučiť novú hru je sledovať niekoho, kto ju hrá. Teras to dokážu aj počítače. Łukasz Kaiser z Diderotovej univerzity v Paríži vyvinul softvér, ktorý sa naučí hrať jednoduché hry sledovaní videí, v ktorých ich ľudia hrajú.

 

Počas sledovania videa používa počítač štandardné nástroje na spracovanie obrazu a pomocou nich zaznamenáva zmeny v štvorcoch na hracom pláne, pričom ignoruje zbytočné detaily, napríklad ruky človeka. Videá dovoľujú programu naučiť sa pravidlá a zaznamenať, ako vyzerá hracia doska pri víťazstve či ktoré ťahy sú v súlade s pravidlami.

Softvér potom hrá hru skúmaním všetkých možných ťahov a vyhodnocovaní toho, ktorý vedie najpravdepodobnejšie k výhre. Jeho úspešnosť závisí samozrejme od zložitosti hry. V hre Connect four (akoby padajúce piškvorky) je napríklad veľmi málo možných ťahov, preto je takmer nemožné poraziť trénovaný počítač.

Systém zatiaľ nedokáže rozumieť hrám, kde sú pravidlá víťazstva spojené s pravidlami pohybu, napríklad šachu, kde hráč prehrá, ak jeho kráľ nedokáže spraviť ťah, Kaiser ale svoj softvér neustále zlepšuje.

originál článku